Zajednički informacijski prostor kontinentalne  Slovenije i Hrvatske za aeropalinološka istraživanja

Znanstvena suradnja između Republike Slovenije i Republike Hrvatske

Skupni informacijski prostor kontinentalnega področja Slovenije in Hrvaške za aeropalinološke raziskave

Znanstveno sodelovanje med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško

Opis projekta Opis projekta

Alergijski rinitis je jedna od najčešćih alergijskih bolesti, a često se javlja s alergijskim konjuktivitisom i astmom. Obično predstavlja početni stadij puno kompleksnijih bolesti dišnog i imunološkog sustava, koje ugrožavaju  15% do 25% populacije našeg  stanovnišva.

Jedan od najsnažnijih alergogena današnjice svakako je pelud. Ovisno o geografsko-klimatskom području i vegetaciji alergogene biljke su karakteristične za pojedina područja. Koncentracija pak peludi takvih vrsta, ovisi o fenofazama pojedine vrste i ponajviše o meteorološkim prilikama određenog područja.

Moderan način života i migracija stanovništva omogućavaju i raznim alergenima intenzivno širenje, što predstavlja makroregionalne probleme. Kako bi se poboljšala kvaliteta življenja alergičara ključno je njihovo preventivno obavještavanje o pojavljanju peludnih alergena na području gdje žive i rade, jer je najbolja preventiva oboljelih alergičara - izbjegavanje dodira s alergenima.

Zbog praćenja pojavljivanja pojedinih peludnih alergena (aeroalergena) mnoge europske zemlje počele su provoditi tzv. "polen monitoring". Metodologija sabiranja uzoraka je moderna i komparabilna, a temelji se na uzimanju uzoraka standardiziranim volumetrijskim uzorkivačima Hirstovog tipa i analize peludnih uzoraka standardiziranim, lako ponovljivim, metodama. 1986. godine osnovana je u Beču podatkovna baza Europaean Aeroallergen Network (EAN), u kojoj se sabiru podaci o koncentraciji peludi iz tzv. "monitoring jedinica", raspoređenih po skoro svim zemljama Europe. Odavde se podaci o pojavljivanju, vrstama i koncentraciji peludi u zraku, tjedno šalju u nacionalne centre, koji podatke proslijeđuju u europski koordinacijski centar.

Posljednjih godina općenito su povećane potrebe za informiranje javnosti  o aerobiološkim kretanjima geografski sličnih cjelina (bez obzira na državne granice), kako bi se mogli izvesti bolji zaključci o pojavljivanju, koncentraciji i prevenciji aeroalergena.. Stoga su u već u tijeku aeroplinološki projekti u koje su uključene zemlje Mediterana i Podunavske zemlje.

U Sloveniji unazad nekoliko godina (od 1995.) djeluje izvrsno organizirana mreža peludnih postaja, s državnim centrom u Ljubljani, a od početka 2002. godine moderna aerobiološka istraživanja proširuju se i na područje Hrvatske, tako da su za sada u hrvatsku aerobiološku mrežu uključene četiri kontinentalne postaje: Samobor, Zagreb, Ivanić-Grad i Osijek. Udruživanjem mreža "peludnog monitoringa" na međudržavnom nivou planiramo objediniti istraživanja i podatke za klimatski i fitogeografski srodna područja u jedan jedinstveni informacijski prostor. Za sada je to kontinentalni pojas, južno od Alpa u području Slovenije, preko subpanonskog područja u Sloveniji i Hrvatskoj do panonskog prostora u Hrvatskoj. Posebna će se pažnja obratiti na pojavljivanje peludi neofita ambrozije, budući je upravo na spomenutom prostoru  zamijećeno sve veće širenje ove vrlo invazivne alergogene biljke, prenešene u Europu iz Amerike, početkom 19. stoljeća.

Podaci dobiveni komplementarnim aerobiološkim istraživanjima u kontinentalnom području Slovenije i Hrvatske omogućit će još bolje i pravovremeno obavještavanje znanstvenika, zdrastvenih djelatnika, alergičara i opće javnosti o pojavljivanju i koncentraciji alergenog peluda.

Alergijski rinitis je ena najpogostejših kroničnih bolezni, ki se pogosto pojavlja sočasno z alergijskim konjunktivitisom in astmo. Skupaj z astmo sodi v enotno alergijsko bolezen dihal in je del »alergijskega pohoda« - naravnega poteka alergijske bolezni. Zajame 15% do 25% populacije.

 Pomemben vir sezonsko se pojavljajočih inhalacijskih alergenov je pelod. Njegov vrstni sestav je odvisen od geografsko-klimatskih razmer in vegetacije; obremenjenost zraka v določenem časovnem obdobju leta pa od fenološke faze cvetočih rastlin, velikosti vira in meteoroloških krmilnih parametrov.

Velika mobilnost ljudi, dnevne migracije in množični turizem imajo za posledico, da bolniki pridejo v stik z različnimi alergeni katerih pojavljanje je odvisno od makro in mikroregionalnih razlik na področju gibanja. Za izboljšanje kvalitete življenja alergikov in njihovo preventivno obnašanje je ključnega pomena informacija o pojavljanju alergenov v okolju in na področju njihovega gibanja in bivanja; najboljša preventiva pred zbolevanjem za alergijo je  izogibanje alergenom.

V Sloveniji ter na Hrvaškem kot tudi v večini ostalih držav Evrope delujejo mreže pelodnih postaj, ki so organizirane na državnih nivojih. Izvajajo monitoring peloda in spor gliv v zraku za alergološke potrebe: za obveščanje zdravnikov in zainteresirane javnosti, izdelavo kratkoročnih in dolgoročnih napovedi pojavljanja peloda ter za izdelavo pelodnih kart in koledarjev. Združevanje posameznih delov teh mrež že poteka na medržavnem nivoju z namenom združiti klimatsko in fitogeografsko sorodna področja v enoten in zaključen informacijski prostor kot je na primer Mediteran, Obdonavske države.

Namen skupnih aeropalinoloških raziskav je združiti mrežo palinoloških postaj obeh držav v skupen informacijski prostor, ki bo povezal predalpsko in subpanonsko fitogeografsko področje v Sloveniji s področjem na Hrvaškem in zagotoviti kompatibilnost sistema z evropsko mrežo. Omogočiti hiter in strokovno podprt pretok informacij na tem področju in zagotoviti izmenjavo izkušenj strokovnjakov s področja aeropalinologije.

Home Home

Datum posljednje promjene: 08.03.2004. / / U suradnji s