Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Symphytum officinale L.

Order: Boraginales Berchtold et J. Presl

Family: Boraginaceae (oštrolisti (Hr), Horvatić, S., 19541819, porečnice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1869142)

Genus: Symphytum (gavez (Hr), Nikolić, T., 201912707, gavez (Hr), Domac, R., 19944, svatovci (Hr), Šulek, B., 18791256)

Place of publishing: Sp. Pl. 136 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Symphytum officinale agg., sinonim (s) , Symphytum patens Sibth., sinonim (s), Sibth., Fl. Oxon. 1794.

Common names: ljekoviti gavez (Hr), Nikolić, T., 201912707, crni gavez (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, gavez (Hr), 18471006, gavez (Hr), Šimić, F., 19807722, gavez velelistni (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, gavez veliki (Hr), Šulek, B., 18791256, gaveza (Hr), Hirc, D., 1906664, jezičac voluj (Hr), Šulek, B., 18791256, jezik volovni (Hr), Šulek, B., 18791256, kilnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, kilolič (Hr), 18471006, kolinca pčelja (Hr), Šulek, B., 18791256, konsoldula sridnja (Hr), Šulek, B., 18791256, konsolida vela (Hr), Šulek, B., 18791256, konsul veli (Hr), 18471006, konsulj veliki (Hr), Šulek, B., 18791256, kunsuo (Hr), Šulek, B., 18791256, ljekoviti gavez (Hr), Pahlow, M., 19897748, ljubičasti gavez (Hr), Domac, R., 19944, opašica (Hr), Šulek, B., 18791256, pčelja kolinca (Hr), Šulek, B., 18791256, piavica (Hr), Šulek, B., 18791256, sodula vela (Hr), 18471006, svalnik (Hr), Šulek, B., 18791256, svatovči (Hr), 18471006

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.