Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Hrvatski i narodni nazivi, nazivi na drugim jezicima
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Dryopteris filix-mas (L.) Schott

Order: Polypodiales Link

Family: Dryopteridaceae

Genus: Dryopteris (paprat (Hr), Nikolić, T., 201912707, paprat (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Gen. Fil. t. 9 (1834)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Heinrich Wilhelm Schott

Synonyms: Aspidium depastum Schkuhr, sinonim (s), Deutschl. Krypt. Gew. 1: 46, t.51 (1810) , Aspidium erosum Schkuhr, sinonim (s), Deutschl. Krypt. Gew. 1: 46, t.45 (1810) , Aspidium expansum Dietr., sinonim (s), Fl. Jenensis: sine pag. (1826) , Aspidium filix-mas (L.) Sw., sinonim (s), J. Bot. (Schrader) 1800(2): 38 (1801) , Aspidium mildeanum Göpp., sinonim (s), Denkschr. 50 Jahre Best. vat. Ges. Schles.: 193 (1853) , Aspidium opizii Wierzb., sinonim (s), Flora 23: 370 (1840) , Lastera filix-mas (L.) C. Presl, sinonim (s), Tent. Pterid.: 76 (1836) , Lastrea filix-mas (L.) C. Presl, sinonim (s), Tent. Pterid.: 76. 1836 , Nephrodium filix-mas (L.) Rich., sinonim (s), Marthe, Cat. Pl. Jard. Med. Paris: 129 (1801) , Polypodium filix-mas L., bazionim (baz.), Sp. Pl.: 1090 (1753) , Polypodium heleopteris Borkh., sinonim (s), Arch. Bot. (Roemer) 1(3): 319 (1798) , Polypodium nemorale Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp.: 403 (1796) , Polystichum filix-mas (L.) Roth, sinonim (s), Tent. Fl. Germ. 3: 82 (1799) , Polystichum polysorum Todaro, sinonim (s), Syn. Pl. Acot. Sic.: 35 (1866)

Common names: šumska paprat (Hr), Nikolić, T., 201912707, bujuška (Hr), Grlić, Lj., 19795505, divji peprut (Hr), Grlić, Lj., 19795505, glistovnica (Hr), Pahlow, M., 19897748, muška paprat (Hr), Pahlow, M., 19897748, navala (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, obična paprat (Hr), Horvatić, S., 19541819, pampunka (Hr), Šulek, B., 18791256, paprat (Hr), Visiani, R., 18425573, paprut samac (Hr), Šulek, B., 18791256, praprat (Hr), Šulek, B., 18791256, preprot divji (Hr), Šulek, B., 18791256, preprut (Hr), Šulek, B., 18791256, šumska paprat (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.