Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Carex praecox Schreb.

Order: Poales Small

Family: Cyperaceae (šiljevi (Hr), Horvatić, S., 19541819, šiljevice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Carex (šaš (Hr), Nikolić, T., 201912707, bresika (Hr), Šulek, B., 18791256, ostrica (Hr), Haračić, A., 1894783, oštra trava (Hr), Šulek, B., 18791256, oštrica (Hr), Šulek, B., 18791256, šaš (Hr), Domac, R., 19944, štrica (Hr), Haračić, A., 1894783, visika (Hr), Haračić, A., 1894783)

Place of publishing: Spicil. Fl. Lips. 63 (1771)

Taxon author(s) 1. Johann Christian Daniel von Schreber

Synonyms: Carex aristata Honck., sinonim (s), Syn. Pl. Germ. 1: 361. 1792 , Carex brizoides ssp. curvata (Knaf) Čelak., sinonim (s), Prodr. Fl. Böhmen, Nachtr.: 733. 1881 , Carex brizoides var. intermedia Čelak, sinonim (s), Prodr. Fl. Böhmen: 62. 1867 , Carex brizoides var. praecox (Schreb.) Fiori, sinonim (s), Nuov. Fl. Italia 1: 186. 1923 , Carex curvata Knaf, sinonim (s), Flora 30: 184. 1847 , Carex praecox agg., sinonim (s) , Carex praecox ssp. curvata Knaf, sinonim (s), Flora 30: 184. 1847 , Carex praecox ssp. intermedia (Čelak.) Schultze-Motel, inclusive (incl.), Hegi, Ill. Fl. Mitteleur., ed. 3, 2(1): 119. 1968 , Carex praecox ssp. velenovskyi (Domin) Jílek, sinonim (s), Veda Prír. 10: 255. 1929 , Carex schreberi Schrank, sinonim (s), Baier. Fl. 1: 278. 1789 , Carex schreberi ssp. curvata (Knaf) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 150. 1890 , Carex velenovskyi Domin, sinonim (s), Beih. Bot. Centralbl. 26(2): 281. 1910 , Vignea praecox (Schreb.) Soják, sinonim (s), Čas. Nár. Mus., Odd. Přír. 148: 197 (1980)

Common names: rani šaš (Hr), Nikolić, T., 201912707, rani šaš (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.