Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Cystopteris fragilis (L.) Bernh.

Order: Polypodiales Link

Family: Woodsiaceae

Genus: Cystopteris (papratka (Hr), Nikolić, T., 201912707, papratka (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Neuse Jour. Bot. 1 (2): 27 (1805)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Johann Jakob Bernhardi

Synonyms: Aspidium dentatum (Sm.) Sw., sinonim (s), Syn. Fil.: 59 (1806) , Aspidium fragile (L.) Sw., sinonim (s), J. Bot. (Schrader) 1800(2): 40 (1801) , Aspidium fragile Sw., sinonim (s) , Aspidium regium (L.) Sw., sinonim (s), J. Bot. (Schrader) 1800(2): 41 (1801) , Aspidium tenue Sw., sinonim (s), Syn. Fil.: 58 (1806) , Aspidium trifidum Sw., nomen illegitimum (n. illeg.), J. Bot. (Schrader) 1800(2): 41 (1801) , Athyrium dentatum (Sm.) Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 11 (1821) , Athyrium fragile (L.) Spreng., sinonim (s), Anleit. Kennt. Gew. 3: 139 (1804) , Athyrium regium (L.) Spreng., sinonim (s), Anleit. Kennt. Gew. 3: 139 (1804) , Cyathea anthriscifolia (Hoffm.) Roth, sinonim (s), Tent. Fl. Germ. 3: 98 (1800) , Cyathea cynapifolia (Hoffm.) Roth, sinonim (s), Tent. Fl. Germ. 3: 98 (1800) , Cyathea dentata Sm., sinonim (s), Fl. Brit. 3: 1141 (1804) , Cyathea fragilis (L.) Sm., sinonim (s), Mém. Acad. Roy. Sci (Turin) 5: 417 (1793) , Cyathea fragilis Sm., sinonim (s) , Cyathea incisa Sm., sinonim (s), Sowerby, Engl. Bot. 3: t.163 (1794) , Cyathea regia (L.) T. F. Forst., sinonim (s), Symons, Syn. Pl. Brit.: 194 (1798) , Cyclopteris dentata (Sm.) Schrad. ex Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 279 (1821) , Cyclopteris fragilis (L.) Schrad. ex Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 279 (1821) , Cyclopteris regia (L.) Schrad. ex Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 279 (1821) , Cystea angustata (Hoffm.) Sm., sinonim (s), Engl. Fl. 4: 301 (1828) , Cystea dentata (Sm.) Sm., sinonim (s), Engl. Fl. 4: 300 (1828) , Cystea fragilis (L.) Sm., sinonim (s), Engl. Fl. 4: 298 (1828) , Cystea regia (L.) Sm., sinonim (s), Engl. Fl. 4: 302 (1828) , Cystopteris apiiformis Gand., sinonim (s), Bull. Soc. Bot. France 60: 28 (1913) , Cystopteris crispa (Gouan) H. P. Fuchs, sinonim (s), Diss. Basel: (1956) , Cystopteris dentata (Sm.) Desv., sinonim (s), Mém. Soc. Linn. Paris 6: 263 (1827) , Cystopteris filix fragilis (L.) Borbás, sinonim (s), Balaton Fl. 2: 314. 1900 , Cystopteris filix-fragilis subsp. fragilis Jahand. & Maire, nomen invalidum (nom. inval.), Jahand. & Maire, Cat. Pl. Maroc. 1931. , Cystopteris fragilis (L.) Bernh. var. cynapifolia (Hoffm.) Godet, sinonim (s) , Cystopteris fragilis f. cynapifolia (Hoffm.) Milde, ? (dvojbeno), Hoh. Sporenpfl. Deutschl. 68. 1865. , Cystopteris fragilis f. cynapifolia (Hoffm.) W.D.J. Koch, ? (dvojbeno), Syn. Fl. Germ. Helv. (ed. 2) 2–3: 980. 1845. , Cystopteris fragilis genuina Bernoulli, sinonim (s) , Cystopteris fragilis ssp. fragilis, sinonim (s) , Cystopteris fragilis ssp. huteri (Hausm. ex Milde) Prada et Salvo, sinonim (s), Anal. Inst. Bot. Cavanilles 41: 466 (1985) , Cystopteris fragilis var. acutidentata Döll, sinonim (s), Fl. Baden 1: 43 1857. , Cystopteris fragilis var. huteri Hausm. ex Milde, sinonim (s), Fil. Eur.: 149 (1867) , Cystopteris orientalis Desv., sinonim (s), Mém. Soc. Linn. Paris 6: 264 (1827) , Cystopteris regia (L.) Desv., nomen ambiguum (n. ambig.), Mém. Soc. Linn. Paris 6(2): 264 (127) , Polypodium anthriscifolium Hoffm., sinonim (s), Deutschl. Fl. 2: 9 (1795) , Polypodium crispum Gouan, sinonim (s), Obs. Bot.: 81 (1773) , Polypodium cynapifolium Hoffm., sinonim (s), Deutschl. Fl. 2: 9 (1795) , Polypodium fragile L., bazionim (baz.), L., Sp. Pl. 1753. , Polypodium polymorphum Vill., sinonim (s), Hist. Pl. Dauphiné 3: 847 (1789) , Polypodium regium L., nomen ambiguum (n. ambig.), Sp. Pl.: 1091 (1753) (nom. ambig)

Common names: nježna papratka (Hr), Nikolić, T., 201912707, krhka papratka (Hr), Horvatić, S., 19541819, nježna papratka (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.