Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Centaurium erythraea Rafn

Order: Gentianales Juss. ex Bercht. et J. Presl

Family: Gentianaceae (sirištare (Hr), Horvatić, S., 19541819, vladisaonice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, vladisnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Centaurium (kičica (Hr), Nikolić, T., 201912707, kičica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Danm. Holst. Fl. 2: 75 (1800)

Taxon author(s) 1. Carl Gottlob Rafn

Synonyms: Centaurium capitatum (Willd. ex Cham.) Borbás, sinonim (s), Magyar Bot. Lapok 2: 267 (1903) , Centaurium erythraea ssp. austriacum (Ronniger) Holub, sinonim (s), Folia Geobot. Phytotax. 18: 205. 1983 , Centaurium erythraea ssp. austriacum (Ronniger) Kožuharov & Petrova, sinonim (s), Fl. Nar. Rep. Bălgarija 8: 391. 1982 , Centaurium erythraea ssp. capitatum (Willd.) Jovet & R. Vilm., sinonim (s), Fl. Descr. France Suppl. 4: 360. 1977 , Centaurium erythraea var. capitatum (Willd. ex Cham.) Melderis, sinonim (s), Bot. J. Linn. Soc. 65: 232 (1972) , Centaurium latifolium (Sm.) Druce, sinonim (s), Druce in Ann. Scott. Nat. Hist. 1905. 1905. , Centaurium minus agg., sinonim (s) , Centaurium minus auct. non. Moench, sinonim (s) , Centaurium minus Gars., sinonim (s) , Centaurium minus ssp. austriacum (Ronniger) O. Schwarz, sinonim (s), Mitt. Thüring. Bot. Ges. 1: (1) 111. 1949 , Centaurium minus ssp. transiens (Wittr.) Bjelcić, sinonim (s), Posebna Izd. Zemaljsk. Muz. Bosne Hercegovine Sarajevu 3: 58. 1974 , Centaurium umbellatum auct. non Gilib., sinonim (s) , Centaurium umbellatum ssp. austriacum Ronniger, sinonim (s), Mitt. Naturwiss. Vereines Steiermark 52: 316. 1915 , Centaurium umbellatum ssp. capitatum (Willd.) P. Fourn., sinonim (s), Quatre Fl. France: 855. 1938 , Erythraea capitata Willd., sinonim (s), Willd., Adnot. Fl. Berol. 1815. , Erythraea centaurium (L.) Pers., sinonim (s), Pers., Syn. Pl. 1. 1805. , Erythraea centaurium auct., sinonim (s)

Common names: štitasta kičica (Hr), Nikolić, T., 201912707, borcvitaš (Hr), Šulek, B., 18791256, centaura (Hr), Haračić, A., 1894783, cvit sunčeni (Hr), Šulek, B., 18791256, čemerika poljna mala (Hr), Šulek, B., 18791256, drago cvitje (Hr), Šulek, B., 18791256, ger (Hr), 18471006, gerčica (Hr), 18471006, girka trava (Hr), 18471006, gorčica (Hr), Šulek, B., 18791256, gorka trava (Hr), Pahlow, M., 19897748, gorkica (Hr), Hirc, D., 1910668, gorko zelje (Hr), 18471006, gr (Hr), Šulek, B., 18791256, grozničava trava (Hr), Pahlow, M., 19897748, grozničavka (Hr), Šulek, B., 18791256, jezernica (Hr), Šulek, B., 18791256, kantarija (Hr), Pahlow, M., 19897748, kičica (Hr), Šulek, B., 18791256, kinin (Hr), Šulek, B., 18791256, kitica (Hr), Šulek, B., 18791256, kitica crljena (Hr), Hirc, D., 1910668, kitica gorka (Hr), Hirc, D., 1910668, kitica mala (Hr), Hirc, D., 1910668, kitica zlatna (Hr), Šulek, B., 18791256, kučica (Hr), Šulek, B., 18791256, rašljasta kičica (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, stozlat mali (Hr), Šulek, B., 18791256, stozlatnik (Hr), Šulek, B., 18791256, štitasta kičica (Hr), Domac, R., 19944, trava grka (Hr), Šulek, B., 18791256, trava od groznice (Hr), Šulek, B., 18791256, zelje crljeno (Hr), Šulek, B., 18791256, zelje crno (Hr), Šulek, B., 18791256, zelje grko (Hr), Šulek, B., 18791256, zimičnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, zimljiščak (Hr), Šulek, B., 18791256, žuč zlatna (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.