Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Cephalanthera longifolia (L.) R. M. Fritsch

Order: Asparagales Link

Family: Orchidaceae (kačunovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, kaćuni (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Cephalanthera (naglavica (Hr), Nikolić, T., 201912707, naglavica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Österr. Bot. Z. 38: 81 (1888)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Reinhard M. Fritsch

Synonyms: Cephalanthera acuminata Wall. ex Lindl., sinonim (s), Gen. Sp. Orchid. Pl.: 412. 1840 , Cephalanthera angustifolia Simonk., sinonim (s), Enum. Fl. Transsilv.: 505. 1887 , Cephalanthera conferta (B. Baumann & H. Baumann) Kreutz, sinonim (s), Eurorchis 17: 104. 2005 , Cephalanthera ensifolia (Sw.) Rich., sinonim (s), Mém. Mus. Hist. Nat. 4: 60 (1818) , Cephalanthera ensifolia Rich., nomen illegitimum (n. illeg.), De Orchid. Eur.: 38. 1817 , Cephalanthera ensifolia var. cesari-gonzalezii Rivas Goday & Bellot, sinonim (s), Anales Jard. Bot. Madrid 6: 191. 1948 , Cephalanthera ensifolia var. maravignae (Tineo) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 687. 1882 , Cephalanthera lonchophylla Rchb. f., nomen illegitimum (n. illeg.), Reichenbach, Icon. Fl. Germ. Helv. 13-14: t. 119. 1851 , Cephalanthera longifolia f. angustifolia Maire & Weiller, nomen illegitimum (n. illeg.), Maire, Fl. Afr. Nord 6: 359. 1959 , Cephalanthera longifolia f. latifolia (Maire) Maire & Weiller, sinonim (s), Maire, Fl. Afr. Nord 6: 359. 1959 , Cephalanthera longifolia f. longibracteata (Harz) Asch. & Graebn., sinonim (s), Syn. Mitteleur. Fl. 3: 877. 1907 , Cephalanthera longifolia f. pilosa (Harz) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23: 114. 1928 , Cephalanthera longifolia f. pumila Asch. & Graebn., sinonim (s), Syn. Mitteleur. Fl. 3: 876. 1907 , Cephalanthera longifolia ssp. conferta B. Baumann & H. Baumann, sinonim (s), J. Eur. Orch. 37: 249. 2005 , Cephalanthera longifolia var. gibbosa Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5: 85. 1882 , Cephalanthera longifolia var. latifolia (Maire) D. Rivera & Lopez Velez, sinonim (s), Orquíd. Prov. Albacete: 55. 1987 , Cephalanthera longifolia var. rosea Perko, sinonim (s), Ber. Arbeitskreis. Heimische Orchid. 19: 9. 2002 , Cephalanthera mairei Schltr., sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Beih. 4: 58. 1919 , Cephalanthera maravignae Tineo, sinonim (s), Gussone, Fl. Sicul. Syn. 2: 877. 1844 , Cephalanthera thomsonii Rchb. f., sinonim (s), Linnaea 41: 54. 1876 , Cephalanthera xiphophyllum (Ehrh.) Rchb. f., sinonim (s) , Cephalanthera xiphophyllum (L. f.) Rchb. f., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 13/14: 135 (1851) , Cephalanthera xiphophyllum var. latifolia Maire, sinonim (s), Bull. Soc. Hist. Nat. Afrique N. 5: 239. 1914 , Cymbidium xiphophyllum (Ehrh. ex L. f.) Sw., sinonim (s), J. Bot. (Schrader) 2: 226. 1799 , Epipactis ensifolia F. W. Schmidt, sinonim (s), Samml. Phys.-Ökon. Aufs. 1: 251. 1795 , Epipactis ensifolia Sw., sinonim (s) , Epipactis grandiflora Sm., sinonim (s), Engl. Bot.: 271. 1795 , Epipactis grandifolia All., sinonim (s), Fl. Pedem. 2: 152. 1785 , Epipactis longifolia (L.) All., sinonim (s), Fl. Pedem. 2. 1785. , Epipactis longifolia var. gibbosa (Boiss.) W. Zimm., sinonim (s), Form. Orch. Deut.: 81. 1912 , Epipactis longifolia var. longibracteata Harz, sinonim (s), von Schlechtendal, Fl. Deutschl. ed. 5, 4: 330. 1896 , Epipactis longifolia var. pilosa Harz, sinonim (s), von Schlechtendal, Fl. Deutschl. ed. 5, 4: 330. 1896 , Epipactis pallida Sw., sinonim (s), Kongl. Vetensk. Acad. Nya Handl. 21: 232. 1800 , Epipactis xiphophylla (Ehrh. ex L. f.) Sw., sinonim (s), Neues J. Bot. 1: 65. 1805 , Epipogium ensifolia Sw., sinonim (s) , Limodorum acuminatum (Wall. ex Lindl.) Kuntze, sinonim (s), Revis. Gen. Pl. 2: 671. 1891 , Limodorum grandiflorum Kuntze, nomen illegitimum (n. illeg.), Revis. Gen. Pl. 2: 671. 1891 , Limodorum longifolium (L.) Kuntze, nomen illegitimum (n. illeg.), Revis. Gen. Pl. 2: 671. 1891 , Serapias ensifolia Murray, nomen illegitimum (n. illeg.), Syst. Veg. ed. 14: 815. 1784 , Serapias ensifolia Roth, sinonim (s) , Serapias grandiflora L., sinonim (s), Syst. Nat. ed. 12, 2: 594. 1767 , Serapias helleborine var. longifolia L., bazionim (baz.), Sp. Pl.: 950 (1753) , Serapias lonchophyllum L. f., nomen illegitimum (n. illeg.), Suppl. Pl.: 405. 1782 , Serapias longifolia (L.) Huds., sinonim (s), Fl. Angl.: 342 (1762) , Serapias longifolia (L.) Scop., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Carniol., ed. 2, 2: 202. 1772 , Serapias longifolia Scop., sinonim (s) , Serapias nivea Vill., nomen illegitimum (n. illeg.), Hist. Pl. Dauphiné 2: 52. 1787 , Serapias pallida Wahlenb., sinonim (s), Fl. Carpat. Princ.: 291. 1814 , Serapias xiphophyllum Ehrh., sinonim (s) , Serapias xiphophyllum Ehrh. ex L. f., sinonim (s), Suppl. Pl.: 404. 1782

Common names: dugolisna naglavica (Hr), Nikolić, T., 201912707, dugolisna naglavica (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.