Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium cepa L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 301 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium angolense Baker, sinonim (s), Trans. Linn. Soc. London, Bot. 1. 1878. , Allium aobanum Araki, sinonim (s), Hokuriku J. Bot. 4. 1955. , Allium ascalonicum f. rotterianum Voss ex J. Becker, sinonim (s), Handb. Gemüsebaues , ed. 2. 1929. , Allium ascalonicum L., pro-parte sinonim (pp.), Sp. Pl., ed. 2:429 (1762) p.p. et auct. mult, non L. 1756 et 1759. , Allium ascalonicum var. condensum Millán, sinonim (s), Darwiniana 10. 1952. , Allium ascalonicum var. fertile Millán, sinonim (s), Darwiniana 10. 1952. , Allium ascalonicum var. sterile Millán, sinonim (s), Darwiniana 10. 1952. , Allium cepa var. aggregatum G. Don, sinonim (s), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6. 1827. , Allium cepa var. anglicum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. argenteum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. bifolium Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. crinides Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. flandricum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. globosum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. hispanicum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. jamesii Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. lisboanum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. luteum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. multiplicans L. H. Bailey, sinonim (s), Princip. Veg. Gard. 1901. , Allium cepa var. portanum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. praecox Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. rosum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. sanguineum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. solaninum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. tripolitanum Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepa var. viviparum (Metzg.) Alef., sinonim (s), Landw. Fl. 1866. , Allium cepaeum St.-Lag., sinonim (s), Ann. Soc. Bot. Lyon 7. 1880. , Allium commune Noronha, sinonim (s), Verh. Batav. Genootsch. Kunsten 5(4). 1790. , Allium cornutum Clementi ex Vis., sinonim (s), Atti Riunione Sci. Ital. 3: 517. 1841. , Allium cumaria Buch.-Ham. ex Wall., sinonim (s), Numer. List. 1831. , Allium esculentum Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Allium napus Pall. ex Kunth, sinonim (s), Enum. Pl. 4. 1843. , Allium nigritanum A. Chev., nomen nudum (n. nud.), Etudes Fl. Afr. Centr. Franç. 1. 1913. , Allium pauciflorum Willd. ex Ledeb., sinonim (s), Fl. Ross. 4. 1852. , Allium salota Dostál, sinonim (s), Folia Mus. Rerum Nat. Bohemiae Occid., Bot. 21. 1984. , Ascalonicum sativum P. Renault, sinonim (s), Fl. Orne. 1804. , Cepa alba P. Renault, sinonim (s), Fl. Orne. 1804. , Cepa esculenta Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2. 1821. , Cepa pallens P. Renault, sinonim (s), Fl. Orne. 1804. , Cepa rubra P. Renault, sinonim (s), Fl. Orne. 1804. , Cepa vulgaris Garsault, sinonim (s), Fig. Pl. Méd. 1764. , Kepa esculenta Raf., sinonim (s), Fl. Tellur. 2. 1837. , Porrum cepa (L.) Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs. 1830.

Common names: obični luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, crljenac (Hr), Šulek, B., 18791256, crni luk (Hr), Pahlow, M., 19897748, crvenac (Hr), Šulek, B., 18791256, crveni luk (Hr), Forenbacher, S., 19985836, črlenec (Hr), Šulek, B., 18791256, kapula (Hr), Visiani, R., 18425573, luk (Hr), Pahlow, M., 19897748, luk crveni (Hr), Šulek, B., 18791256, ljutika glavata (Hr), Visiani, R., 18425573, obični luk (Hr), Domac, R., 19944, pravi luk (Hr), Pahlow, M., 19897748, onion (En), Lemoine, E.; Izrael, F. F., 20027733

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.