Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium neapolitanum Cirillo

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Pl. Rar. Neap. 1: 13 (1788)

Taxon author(s) 1. Domenico Maria Leone,Domenico Maria Leone Cirillo,Cyrillo

Synonyms: Allium album Santi, sinonim (s), Viagg. Montamiata. 1795. , Allium amblyopetalum Link, sinonim (s), Linnaea 9. 1834. , Allium candidissimum Cav., sinonim (s), Descr. Pl. 2. 1802. , Allium candidum C. Presl, sinonim (s), Fl. Sicul. 1826. , Allium cowanii Lindl., sinonim (s), Bot. Reg. 9. 1823. , Allium gouanii G. Don, sinonim (s), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6. 1827. , Allium inodorum Aiton, sinonim (s), Aiton, Hort. Kew., ed. 1, 1. 1789. , Allium lacteum Sibth. et Sm., sinonim (s) , Allium lacteum Sm., sinonim (s), Fl. Graec. Prodr. 1. 1809. , Allium laetum Pollini, sinonim (s), Cat. Piante Orto Veron. 1812. , Allium liliflorum Zeyh., sinonim (s), Cat. Schwetz. 1818. , Allium neapolitanum Cirillo ssp. philippi Radić, sinonim (s) , Allium neapolitanum var. angustifolium Täckh. & Dror, sinonim (s), Bull. Fac. Sci. Cairo Univ. 30. 1954. , Allium sieberianum Schult. & Schult. f., sinonim (s), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium subhirsutum Delile ex Boiss., nomen invalidum (nom. inval.), Fl. Orient. 5. 1882. , Allium subhirsutum Sieber ex Kunth, nomen invalidum (nom. inval.), Enum. Pl. 4. 1843. , Allium subhirsutum ssp. album (Santi) Maire & Weiller, sinonim (s), Fl. Afr. Nord 5: 289. 1958 , Allium subhirsutum var. glabrum Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium sulcatum DC., sinonim (s), Liliac. 8. 1815. , Geboscon inodorum (Aiton) Thell., sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. 11. 1912. , Nothoscordum inodorum (Aiton) G. Nicholson, sinonim (s), Ill. Dict. Gard. 2. 1885.

Common names: napuljski luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, bijeli luk (Hr), Radić, J., 19891442, mliječni luk (Hr), Radić, J., 19891442, napuljski luk (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.