Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Chenopodium album L.

Order: Caryophyllales Takht.

Family: Chenopodiaceae (lobode (Hr), Horvatić, S., 19541819, lobodnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Chenopodium (loboda (Hr), Nikolić, T., 201912707, gusja noga (Hr), Šulek, B., 18791256, loboda (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 219 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Chenopodium album ssp. concatenatum Thuill., sinonim (s) , Chenopodium album ssp. densifoliatum A. Ludw. et Aellen, ? (dvojbeno), Verh. Naturf. Ges. Basel 41: 82 (1930) , Chenopodium album ssp. diversifolium Aellen, ? (dvojbeno), Bot. Not. 81: 209 (1928) , Chenopodium album ssp. fallax Aellen, ? (dvojbeno), Bot. Not. 81: 208 (1928) , Chenopodium album ssp. iranicum Aellen, ? (dvojbeno), Notes Roy. Bot. Gard. Edinburgh 28: 30 (1979) , Chenopodium album ssp. ovatum Aellen, ? (dvojbeno), Bot. Not. 81: 208 (1928) , Chenopodium album ssp. reticulatum (Aellen) Beauge ex Greuter et Burdet, ? (dvojbeno), Willdenowia 13: 282 (1983) , Chenopodium album ssp. virgatum (Thunb.) Blom, ? (dvojbeno) , Chenopodium album var. reticulatum (Aellen) Uotila, ? (dvojbeno), Acta Bot. Fenn. 108: (1978) , Chenopodium diversifolium (Aellen) F. Dvořák, sinonim (s), F. Dvořák in Scripta Fac. Sci. Nat. Univ. Purkyn. Brunensis, Biol. 16. 1986. , Chenopodium glomerulosum Rchb., sinonim (s), Rchb., Fl. Germ. Excurs. 1832. , Chenopodium griseochlorinum F. Dvořák, sinonim (s), F. Dvořák in Feddes Repert. 105. 1994. , Chenopodium lanceolatum Willd., sinonim (s), Willd., Enum. Pl. 1809. , Chenopodium leiospermum DC., sinonim (s), Lam. et DC., Fl. Franç., ed. 3, 3: 390 (1805) , Chenopodium leiospermum var. lanceolatum, sinonim (s) , Chenopodium neoalbum F. Dvořák, sinonim (s), F. Dvořák in Feddes Repert. 103. 1992. , Chenopodium paganum Rchb., sinonim (s), Rchb., Fl. Germ. Excurs. 1832. , Chenopodium reticulatum Aellen, ? (dvojbeno), Aellen in Bot. Not. 1928. 1928. , Chenopodium virgatum Thunb., ? (dvojbeno), N. Acta Soc. Ups. 7: 143 (1815) , Chenopodium viride L., sinonim (s), L., Sp. Pl. 1753. , Chenopodium viridescens (St.-Amans) Dalla Torre & Sarnth., sinonim (s), Dalla Torre & Sarnth., Fl. Tirol 6(2). 1909.

Common names: bijela loboda (Hr), Nikolić, T., 201912707, bela loboda (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, bijela loboda (Hr), Domac, R., 19944, loboda divja (Hr), Visiani, R., 18425573, loboda smardeća (Hr), Visiani, R., 18425573, loboda smardljiva (Hr), Visiani, R., 18425573, obična loboda (Hr), Horvatić, S., 19541819, goosefoot (En), Anonymus, 19847744, chénopode (Fr), Anonymus, 19847744

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.