Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Colchicum autumnale L.

Order: Liliales Perleb

Family: Colchicaceae

Genus: Colchicum (mrazovac (Hr), Nikolić, T., 201912707, balučka divja (Hr), Šulek, B., 18791256, kaćun (Hr), Šulek, B., 18791256, luk gladi (Hr), Šulek, B., 18791256, mrazovac (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 341 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Bulbocodium antumnale (L.) Lapeyr., sinonim (s), Civ. Nat. Hist. Jamaica: 202. 1813 , Colchicum autumnale f. bulgaricum (Velen.) Domin, sinonim (s), Magyar Bot. Lapok 8: 330. 1909 , Colchicum autumnale f. macropetala Gajic, sinonim (s), Glasn. Prir. Mus. u Beogradu, Ser. B, Biol. Nauke 32: 8. 1977 , Colchicum autumnale f. milosi Gajic, sinonim (s), Glasn. Prir. Mus. u Beogradu, Ser. B, Biol. Nauke 32: 8. 1977 , Colchicum autumnale f. pannonicum (Griseb. & Schenk) Domin, sinonim (s), Magyar Bot. Lapok 8: 330. 1909 , Colchicum autumnale f. radei Gajic, sinonim (s), Glasn. Prir. Mus. u Beogradu, Ser. B, Biol. Nauke 32: 8. 1977 , Colchicum autumnale f. transsilvanicum (Schur) Domin, sinonim (s), Magyar Bot. Lapok 8: 331. 1909 , Colchicum autumnale ssp. pannonicum (Griseb. & Schenk) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 743. 1882 , Colchicum autumnale ssp. vernum (Reichard) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1: 190. 1890 , Colchicum autumnale var. bulgaricum (Velen.) Stoj. & Stef., sinonim (s), Fl. Bulg. 1: 221. 1925 , Colchicum autumnale var. elatius Simonk., sinonim (s), Magyar Bot. Lapok 5: 308. 1906 , Colchicum autumnale var. pannonicum (Griseb. & Schenk) Baker, sinonim (s), J. Linn. Soc., Bot. 17: 429. 1879 , Colchicum autumnale var. speciosissimum Bubela, sinonim (s), Oesterr. Bot. Z. 34: 426. 1884 , Colchicum autumnale var. transsilvanicum (Schur) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 743. 1882 , Colchicum autumnale var. vernale (Hoffm.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 743. 1882 , Colchicum autumnale var. vernum Reichard, sinonim (s), Syst. Pl. 2: 129. 1779 , Colchicum autumnale var. viridiflorum Opiz, sinonim (s), Seznam: 32. 1852 , Colchicum borisii Stef., sinonim (s), Sborn. B'lghar. Akad. Nauk 22: 63. 1926 , Colchicum bulgaricum Velen., sinonim (s), Oesterr. Bot. Z. 1901: 32. 1901 , Colchicum commune Neck., sinonim (s), Delic. Gallo-Belg. 1: 176. 1768 , Colchicum crociflorum Sims, sinonim (s), Bot. Mag. 53: t. 2673. 1826 , Colchicum doerfleri var. orientale Kitanov, sinonim (s), Izv. Bot. Inst. (Sofia) 1: 384. 1950 , Colchicum drenowskii Degen & Rech. f. ex Kitan., sinonim (s), Izv. Bot. Inst. (Sofia) 1: 378. 1950 , Colchicum orientale Friv. ex Kunth, sinonim (s), Enum. Pl. 4: 143. 1843 , Colchicum pannonicum Griseb. et Schenk, inclusive (incl.), Arch. Naturgesch. 18(1): 359. 1852 , Colchicum polyanthon Ker Gawl., sinonim (s), Bot. Mag. 26: t. 1028. 1807 , Colchicum praecox Spenn., sinonim (s), Fl. Friburg. 1: 215. 1825 , Colchicum rhodopaeum Kov., sinonim (s), Novosti Sist. Vyssh. Rast. 2: 87. 1965 , Colchicum transsilvanicum Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv.: 679. 1866 , Colchicum turcicum ssp. pannonicum (Griseb. & Schenk) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur., Suppl. 2: 311. 1890 , Colchicum vernale Hoffm., sinonim (s), Deutschl. Fl., ed. 2, 1: 174. 1791 , Colchicum vernum (Reichard) Georgi, sinonim (s), Beschr. Russ. Reich. 3(4): 923. 1800 , Colchicum vranjanum Adamovic ex Stef., nomen invalidum (nom. inval.), Sborn. B'lghar. Akad. Nauk 22: 74. 1926

Common names: jesenski mrazovac (Hr), Nikolić, T., 201912707, baluška (Hr), Šulek, B., 18791256, brezvrimenka (Hr), Šulek, B., 18791256, brnduša (Hr), Šulek, B., 18791256, čafran divlji (Hr), Haračić, A., 1894783, golotura (Hr), Šulek, B., 18791256, jesenski mrazovac (Hr), Domac, R., 19944, kačja jabučica (Hr), Šulek, B., 18791256, kaćunak (Hr), Šulek, B., 18791256, leskovik (Hr), Pahlow, M., 19897748, lukovik (Hr), Šulek, B., 18791256, mrazova sestrica (Hr), Pahlow, M., 19897748, mrazovac (Hr), Šimić, F., 19807722, oćun (Hr), Šulek, B., 18791256, palučka divja (Hr), Šulek, B., 18791256, pevčiga (Hr), Šulek, B., 18791256, podlesek (Hr), Šulek, B., 18791256, voča lika (Hr), Šulek, B., 18791256, vočak (Hr), Šulek, B., 18791256, vočak (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.