Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Convallaria majalis L.

Order: Asparagales Link

Family: Asparagaceae

Genus: Convallaria (đurđica (Hr), Nikolić, T., 201912707, đurđica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 314 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Convallaria bracteata Dulac, nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Hautes-Pyrénées: 135. 1867 , Convallaria fragrans Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton: 254. 1796 , Convallaria latifolia Mill., sinonim (s), Gard. Dict. ed. 8: 2. 1768 , Convallaria linnaei Gaertn., sinonim (s), Fruct. Sem. Pl. 2: 59. 1790 , Convallaria majalis convar. latifolia (Mill.) Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 550. 1975 , Convallaria majalis convar. silvaticoides Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 548. 1975 , Convallaria majalis f. abchasica Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 553. 1975 , Convallaria majalis f. angustifolia Zapal., sinonim (s), Consp. Fl. Gallic. Crit. 1: 181. 1906 , Convallaria majalis f. laminaris (F. Rosen) Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 547. 1975 , Convallaria majalis f. latifrons Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 548. 1975 , Convallaria majalis f. latior Zapal., sinonim (s), Consp. Fl. Gallic. Crit. 1: 181. 1906 , Convallaria majalis f. mappii (C. C. Gmel.) Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 546. 1975 , Convallaria majalis f. picta Wilczek, sinonim (s), Bull. Herb. Boissier, II, 3: 650. 1903 , Convallaria majalis f. prolificans (Wittm.) Voss, sinonim (s), Vilm. Blumengärtn. ed. 3, 1: 1070. 1896 , Convallaria majalis ssp. prolificans (Wittm.) Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 553. 1975 , Convallaria majalis ssp. tetraploidiae Ponert, sinonim (s), Feddes Repert. 86: 554. 1975 , Convallaria majalis ssp. transcaucasica (Utkin ex Grossh.) Bordz., sinonim (s), Fl. RSS Ucr. 3: 262. 1950 , Convallaria majalis subf. picta Zapal., sinonim (s), Consp. Fl. Gallic. Crit. 1: 181. 1906 , Convallaria majalis var. bracteosa Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs. 1: 99. 1830 , Convallaria majalis var. laminaris F. Rosen, sinonim (s), Izv. Tul. Obsc. Jest. 4: 168. 1916 , Convallaria majalis var. latifolia (Mill.) Asch. & Graebn., sinonim (s), Syn. Mitteleur. Fl. 3: 314. 1905 , Convallaria majalis var. prolificans Wittm., sinonim (s), Gartenflora 38: 97. 1884 , Convallaria majalis var. rosea Rchb., sinonim (s), Fl. Saxon.: 72. 1842 , Convallaria majalis var. rubra, sinonim (s), Gard. Chron., III, 23: 384. 1898 , Convallaria majalis var. transcaucasica (Utkin ex Grossh.) Knorring, sinonim (s), Komorov, Fl. URSS 4: 468. 1935 , Convallaria majalis var. variegata Lowe, sinonim (s), Beaut. Leaved Pl.: 85. 1864 , Convallaria mappii C. C. Gmel., sinonim (s), Fl. Bad. 2: 52. 1806 , Convallaria scaposa Gilib., nomen invalidum (nom. inval.), Excerc. Phyt. 2: 460. 1792 , Convallaria transcaucasica Utkin ex Grossh., sinonim (s), Fl. Kavkaza 1: 242. 1928 , Lilium convallium Garsault, sinonim (s), Fig. Pl. Méd.: t. 334. 1764 , Lilium convallium majale (L.) Moench, sinonim (s), Methodus: 636. 1794 , Polygonatum majale (L.) All., sinonim (s), Fl. Pedem. 1: 130. 1785

Common names: mirisna đurđica (Hr), Nikolić, T., 201912707, baber (Hr), Grlić, Lj., 19845498, biserni cviet (Hr), Šulek, B., 18791256, bokarić (Hr), Visiani, R., 18425573, bokarski cvit (Hr), Šulek, B., 18791256, carevo cvieće (Hr), Visiani, R., 18425573, dragoljica (Hr), Šulek, B., 18791256, dragoljub (Hr), Visiani, R., 18425573, đurđevak (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, đurđevo cvieće (Hr), Visiani, R., 18425573, đurđevo cvijeće (Hr), Grlić, Lj., 19845498, đurđica (Hr), Domac, R., 19944, đurđić (Hr), Šulek, B., 18791256, gumbelija (Hr), Šulek, B., 18791256, jurjevica (Hr), Pahlow, M., 19897748, jurjevka (Hr), Grlić, Lj., 19845498, lier gorski (Hr), Šulek, B., 18791256, lier prodoli (Hr), Šulek, B., 18791256, ljer gorski (Hr), Visiani, R., 18425573, ljiljan dolinski (Hr), Šulek, B., 18791256, prebelika (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.