Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Cytisus scoparius (L.) Link

Order: Fabales Bromhead

Family: Fabaceae (leptirnice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Cytisus (žučica (Hr), Nikolić, T., 201912707, naglen (Hr), Šulek, B., 18791256, zanovet (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, žest (Hr), Šulek, B., 18791256, žućica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Enum. Hort. Berol. Alt 2: 242 (1822)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Johann Heinrich Friedrich Link

Synonyms: Sarothamnus bourgaei Boiss., sinonim (s), Boiss., Diagn. Pl. Orient. 2. 1856. , Sarothamnus oxyphyllus Boiss., sinonim (s), Boiss., Diagn. Pl. Orient. 2. 1856. , Sarothamnus scoparius (L.) W. D. J. Koch, sinonim (s), Syn. Fl. Germ. Helv.: 152 (1835) , Sarothamnus vulgaris Wimm., nomen illegitimum (n. illeg.), Wimm., Fl. Schles. 1832. , Spartium scoparium L., bazionim (baz.), L., Sp. Pl. 1753.

Common names: metlasta žućica (Hr), Nikolić, T., 201912707, brnestra (Hr), Šulek, B., 18791256, lakotnik (Hr), Pahlow, M., 19897748, metlasta žućica (Hr), Forenbacher, S., 19985836, vrnestra (Hr), Šulek, B., 18791256, zajik (Hr), Hirc, D., 1912673, zečjak (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, žuka metlasta (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, žuti zečji trn (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.