Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Euphrasia nemorosa (Pers.) Wallr.

Order: Lamiales Bromhead

Family: Scrophulariaceae (strupnikovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, zijevalice (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Euphrasia (vidac (Hr), Nikolić, T., 201912707, očanica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Annus Bot. 82 (1815)

Taxon author(s) 1. Christiaan Hendrik Persoon2. Carl(Karl) Friedrich Wilhelm Wallroth

Synonyms: Euphrasia autumnalis Chalandre, sinonim (s) , Euphrasia curta (Fr.) Wettst., sinonim (s), Wettst. in Oesterr. Bot. Z. 44. 1894. , Euphrasia curta ssp. curta, sinonim (s) , Euphrasia curta ssp. glabrescens (Wettst.) Smejkal, sinonim (s), Biol. Práce Slov. Akad. Vied 9(9): 32. 1963. , Euphrasia curta var. glabrescens Wettst., sinonim (s), in Oesterr. Bot. Z. 44: 137 (1894) , Euphrasia glabrescens (Wettst.) Wiinst., sinonim (s), Wiinst. in Bot. Tidsskr. 48. 1946. , Euphrasia nemorosa Löhr, sinonim (s) , Euphrasia nitidula Reut., sinonim (s), Compt.-Rend. Trav. Soc. Hallér. 4: 122 (1854-1856) , Euphrasia officinalis var. curta Fr., sinonim (s), Novit. Flor. Suec., ed. 2: 198 (1828) , Euphrasia officinalis var. nemorosa Pers., bazionim (baz.), Pers., Syn. Pl. 2. 1807. , Euphrasia officinalis var. parviflora Rchb., sinonim (s) , Euphrasia officinalis var. tetraquetra Breb., sinonim (s) , Euphrasia parviflora ssp. glabrescens (Wettst.) Schwartz, sinonim (s), Fl. Evropeiskoi Chasti SSSR 5: 273. 1981 , Euphrasia preussiana W. Becker, sinonim (s), in. Feddes Repert. 22: 304. 1926. , Euphrasia tetraquetra Arrond., sinonim (s), Bull. Soc. Archéol. Morbihan, Mém. Proces-Verbaux 1862: 96. 1863

Common names: šumski vidac (Hr), Nikolić, T., 201912707

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Search data for this taxon in other sources.