Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Euphrasia stricta Wolff ex J. F. Lehm.

Order: Lamiales Bromhead

Family: Scrophulariaceae (strupnikovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, zijevalice (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Euphrasia (vidac (Hr), Nikolić, T., 201912707, očanica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Prom. Fl. Herbip. 43 (1809)

Taxon author(s) 1. Wolff2. Johann Friedrich Lehmann

Synonyms: Euphrasia arctica Lange ex Rostrup, sinonim (s), Bot. Tidsskr. 1: 47 (1870-1871) non Ronning , Euphrasia aristata Favr., sinonim (s) , Euphrasia asturica Pugsley, sinonim (s), Journal of Botany, British and Foreign 70: 200. 1932. , Euphrasia brevipila Burnat et Gremli ex Gremli, sinonim (s), Excursionsfl. Schweiz, ed. 5: 329 (1885) , Euphrasia brevipila Burnat et Gremli ex Gremli ssp. tenuis (Brenner) Wettst., sinonim (s), Oester. Bot. Z. 46: 385 (1896) , Euphrasia condensata Jord., sinonim (s), Pugillus plantarum novarum praesertim gallicarum 135. 1852. , Euphrasia elegans Porta, sinonim (s) , Euphrasia ericetorum Jord., sinonim (s), Boreau, Fl. Centre France, ed. 3, 2: 494 (1857) , Euphrasia majalis Jord., sinonim (s), Mém. Acad. Sci. Lyon, Sect. Sci. 1: 346. 1851. , Euphrasia micrantha Schur, sinonim (s) , Euphrasia multicuspidata Tausch, sinonim (s) , Euphrasia nemorosa Rchb., sinonim (s) , Euphrasia obscura Opiz, sinonim (s) , Euphrasia officinalis * stricta Borbás, sinonim (s) , Euphrasia officinalis Hayne, sinonim (s) , Euphrasia officinalis ß grandiflora Rchb., sinonim (s) , Euphrasia parviflora sensu Lange pro parte, non Fr., sinonim (s) , Euphrasia pumila Kern., sinonim (s), Sched. Fl. Exsicc. 1: 48 (1881) , Euphrasia reuteri Wettst., sinonim (s), Monogr. Euphrasia: 284. 1896 , Euphrasia rigidula Jord., sinonim (s), Pugill. Pl. Nov. 134. 1852 , Euphrasia stricta A. Kern., sinonim (s) , Euphrasia stricta ssp. pumila (Kern.) Wettst., sinonim (s), Monogr. Gattung Euphrasia: 296 (1896) , Euphrasia tavastiensis W.Becker, sinonim (s), Repertorium Specierum Novarum Regni Vegetabilis 17: 286. 1921. , Euphrasia tenuis (Brenner) Wettst., sinonim (s), Monogr. Gattung Euphrasia: 114 (1896) non Wettst. 1891

Common names: ljekoviti vidac (Hr), Nikolić, T., 201912707, ljekovita očanica (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.