Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Fagus sylvatica L.

Order: Fagales Engl.

Family: Fagaceae (bukve (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Fagus (bukva (Hr), Nikolić, T., 201912707, bukva (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 998 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Castanea fagus Scop., sinonim (s), Fl. Carniol., ed. 2, 2. 1772. , Fagus aenea Dum. Cours., sinonim (s), Bot. Cult., ed. 2, 6. 1811. , Fagus albovariegata Weston, sinonim (s), Bot. Univ. 1. 1770. , Fagus asplenifolia Dum. Cours., sinonim (s), Bot. Cult., ed. 2, 6. 1811. , Fagus atropunicea Weston, sinonim (s), Bot. Univ. 1. 1770. , Fagus cochleata (Dippel) Domin, sinonim (s), Bull. Int. Acad. Tchéque Sci., Cl. Sci. Math. Nat. Méd. 33. 1932. , Fagus comptoniifolia Desf., sinonim (s), Tabl. École Bot., ed. 2. 1815. , Fagus crispa Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1892. , Fagus cristata Dum. Cours., sinonim (s), Bot. Cult., ed. 2, 6. 1811. , Fagus cucullata Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1892. , Fagus cuprea Hurter ex A. DC., sinonim (s), Prodr. 16(2). 1864. , Fagus echinata Gilib., nomen invalidum (nom. inval.), Excerc. Phyt. 2. 1792. , Fagus incisa Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1892. , Fagus laciniata A. DC., nomen invalidum (nom. inval.), Prodr. 16(2). 1864. , Fagus luteovariegata Weston, sinonim (s), Bot. Univ. 1. 1770. , Fagus pendula (Lodd.) Dum. Cours., sinonim (s), Bot. Cult., ed. 2, 6. 1811. , Fagus purpurea Dum. Cours., sinonim (s), Bot. Cult., ed. 2, 6. 1811. , Fagus purpurea var. roseomarginata Cripps, sinonim (s), Gard. Chron., III, 12. 1892. , Fagus quercoides (Pers.) Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus salicifolia A. DC., sinonim (s), Prodr. 16(2). 1864. , Fagus sylvatica f. aureovariegata C. K. Schneid., sinonim (s), Ill. Handb. Laubholzk. 1. 1904. , Fagus sylvatica f. bornyensis Simon-Louis ex Beissn., sinonim (s), Mitt. Deutsch. Dendrol. Ges. 1910. 1910. , Fagus sylvatica f. cochleata Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. cristata (Loudon) Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. fastigiata Simon-Louis ex K. Koch, sinonim (s), Dendrologie 2(2). 1873. , Fagus sylvatica f. grandidentata Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. heterophylla (Loudon) Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. laciniata (Perr.) Domin, sinonim (s), Bull. Int. Acad. Tchéque Sci., Cl. Sci. Math. Nat. Méd. 33. 1932. , Fagus sylvatica f. pendula (Lodd.) Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. purpurea (Aiton) Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. pyramidalis Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. quercifolia C. K. Schneid., sinonim (s), Ill. Handb. Laubholzk. 1. 1904. , Fagus sylvatica f. quercoides Pers., sinonim (s), Trans. Linn. Soc. London 5. 1801. , Fagus sylvatica f. roseomarginata (Cripps) Domin, sinonim (s), Bull. Int. Acad. Tchéque Sci., Cl. Sci. Math. Nat. Méd. 33. 1932. , Fagus sylvatica f. tortuosa Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. variegata Dippel, sinonim (s), Handb. Laubholzk. 2. 1891. , Fagus sylvatica f. zlatia (Späth ex E. Goeze) Geerinck, sinonim (s), Taxonomania 18. 2006. , Fagus sylvatica unranked pendula Lodd., sinonim (s), Cat. 13: 23. 1823 , Fagus sylvatica var. colorata A. DC., sinonim (s), Prodr. 16(2). 1864. , Fagus sylvatica var. coriacea Wallr., sinonim (s), Wallr., Sched. Crit. 1822. , Fagus sylvatica var. cristata Loudon, sinonim (s), Encycl. Pl. 1855. , Fagus sylvatica var. heterophylla Loudon, sinonim (s), Encycl. Pl. 1855. , Fagus sylvatica var. pendula (Lodd.) Loudon, sinonim (s), Arbor. Frutic. Brit. 3. 1838. , Fagus sylvatica var. purpurea Aiton, sinonim (s), Hortus Kew. 3. 1789. , Fagus sylvatica var. quercifolia (C. K. Schneid.) Geerinck, sinonim (s), Taxonomania 7. 2002. , Fagus sylvatica var. vulgaris Aiton, sinonim (s), Hortus Kew. 3: 362. 1789 , Fagus sylvatica var. zlatia Späth ex E. Goeze, sinonim (s), Gard. Chron., III, 12. 1892. , Fagus sylvestris Gaertn., sinonim (s), Fruct. Sem. Pl. 1. 1788. , Fagus tortuosa (Dippel) Domin, nomen invalidum (nom. inval.), Bull. Int. Acad. Tchéque Sci., Cl. Sci. Math. Nat. Méd. 33. 1932. , Fagus variegata A. DC., sinonim (s), Prodr. 16(2). 1864.

Common names: obična bukva (Hr), Nikolić, T., 201912707, buk (Hr), Visiani, R., 18425573, bukva (Hr), Domac, R., 19944, fafarikula (Hr), Šulek, B., 18791256, obična bukva (Hr), Horvatić, S., 19541819, Rotbuche (De), Anonymus, 19847744, beech (En), Anonymus, 19847744, european beech (En), Anonymus, 19847744

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.