Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Galanthus nivalis L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Galanthus (visibaba (Hr), Nikolić, T., 201912707, visibaba (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 288 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Chianthemum nivale (L.) Kuntze, sinonim (s), Revis. Gen. Pl. 2. 1891. , Galanthus alexandri Porcius, sinonim (s), Analele Acad. Române 14. 1893. , Galanthus imperati Bertol., sinonim (s), Fl. Ital. 4. 1839. , Galanthus melvillei Voss, sinonim (s), Vilm. Blumengärtn. ed. 3 , 1. 1895. , Galanthus montanus Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Galanthus nivalis f. pictus K. Malý, sinonim (s), Verh. K. K. Zool.-Bot. Ges. Wien 54. 1904. , Galanthus nivalis f. pleniflorus P. D. Sell, sinonim (s), Fl. Great Britain Ireland 5. 1996. , Galanthus nivalis L. ssp. humboldtii N. Zeybek, sinonim (s), Tu. J. Botany 12: 97 (1988) , Galanthus nivalis L. ssp. imperati (Bertol.) Baker, sinonim (s), Handb. Amaryll.: 17 (1888) , Galanthus nivalis ssp. subplicatus (N.Zeybek) N. Zeybek et E. Sauer, sinonim (s), Türk. Kardeleneri 1: 47, fig. 9 (1995) , Galanthus nivalis var. atkinsii Mallett, sinonim (s), Garden (London 1871-1927) 67. 1905. , Galanthus nivalis var. carpaticus S. S. Fodor, nomen invalidum (nom. inval.), Ukrayins'k. Bot. Zhurn. 40(5). 1983. , Galanthus nivalis var. hololeuca Čelak., sinonim (s), Abh. Königl. Böhm. Ges. Wiss., VII, 3. 1891. , Galanthus nivalis var. majus Ten., sinonim (s), Ten., Fl. Napol. 1. 1811. , Galanthus nivalis var. minus Ten., sinonim (s), Ten., Fl. Napol. 1. 1811. , Galanthus nivalis var. scharlockii Casp., sinonim (s), Schriften Königl. Phys.-Ökon. Ges. Königsberg 8(Schutzungsb.). 1868. , Galanthus plicatus sensu Guss., exclusive (excl.), Pl. Rar.: 140 (1826) , Galanthus reflexus auct. non Herb. ex Lindl., exclusive (excl.), Baker Handb. Amaryll.: 17 (1888) , Galanthus scharlocki Caspary, sinonim (s), Gard. Chron. 1: 243 (1888) , Galanthus scharlockii (Casp.) Baker, sinonim (s), Handb. Amaryll.: 17 (1888) , Galanthus umbricus Dammann, sinonim (s), Cat. 1889. 1889.

Common names: podrijemak visibaba (Hr), Nikolić, T., 201912707, babji klimpač (Hr), Šulek, B., 18791256, cinglica (Hr), Šulek, B., 18791256, debeloglavka (Hr), Šulek, B., 18791256, deklica (Hr), Šulek, B., 18791256, dremavka (Hr), Šulek, B., 18791256, dremenka (Hr), Šulek, B., 18791256, dremovac (Hr), Šulek, B., 18791256, dremuljka (Hr), Šulek, B., 18791256, drimovac (Hr), Šulek, B., 18791256, pedremun (Hr), Šulek, B., 18791256, podremak (Hr), Šulek, B., 18791256, podremušak (Hr), Šulek, B., 18791256, rigelčiki (Hr), Šulek, B., 18791256, visibaba (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.