Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Gymnadenia odoratissima (L.) Rich.

Order: Asparagales Link

Family: Orchidaceae (kačunovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, kaćuni (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Gymnadenia (vranjak (Hr), Nikolić, T., 201912707, vranjak (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Orchid. Eur. Annot. 35 (1817)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Louis Claude Marie Richard

Synonyms: Gymnadenia graminea Dworschak, sinonim (s), Jahresber. Naturwiss. Vereins Wuppertal 55. 2002. , Gymnadenia heteroglossa (Rchb. f.) E. G. Camus, Bergon & A. Camus, sinonim (s), Monogr. Orchid. 1908. , Gymnadenia odoratissima f. borealis (Rchb. f.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Gymnadenia odoratissima f. carpathica (Simpnk.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Gymnadenia odoratissima f. stenostachya (Schltr.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Gymnadenia odoratissima ssp. longicalcarata C. E. Hermos. & Sabando, sinonim (s), Estud. Mus. Cienc. Nat. Alava 10-11: 128. 1995-1996 publ. 1996 , Gymnadenia odoratissima unranked alba Zimm., sinonim (s), Form. Orch. Deut.: 66. 1912 , Gymnadenia odoratissima var. borealis Rchb. f., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 13-14. 1851. , Gymnadenia odoratissima var. carpathica Simpnk., sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1886. , Gymnadenia odoratissima var. heteroglossa Rchb. f., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 13-14. 1851. , Gymnadenia odoratissima var. idea Goiran, sinonim (s), Nuovo Giorn. Bot. Ital. 15. 1883. , Gymnadenia odoratissima var. pyrenaica (Philippe) P. Delforge, sinonim (s), Naturalistes Belges 81. 2000. , Gymnadenia odoratissima var. stenostachya Schltr., sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. 16. 1919. , Gymnadenia odoratissima var. suaveolens (Rchb. f.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Gymnadenia rhodopea Formánek, sinonim (s), Verh. Naturf. Vereins Brünn 36. 1897. , Gymnadenia suaveolens Rchb. f., sinonim (s), Bonplandia (Hannover) 4. 1856. , Habenaria odoratissima (L.) Franch., sinonim (s), Fl. Loir-et-Cher. 1885. , Orchis erubescens Zucc., sinonim (s), Abh. Math. Phys. Cl. Königl. Bayer. Akad. Wiss. 4(2). 1846. , Orchis odoratissima L., bazionim (baz.), Syst. Nat. ed. 10 , 2. 1759. , Orchis pyrenaica Philippe, sinonim (s), Fl. Pyren. 2. 1859. , Satyrium odoratissimum (L.) Wahlenb., sinonim (s), Fl. Suec. 2. 1826.

Common names: mirisni vranjak (Hr), Nikolić, T., 201912707, mirisni vranjak (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.