Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Lamium galeobdolon (L.) Crantz

Order: Lamiales Bromhead

Family: Lamiaceae (usnače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, usnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Lamium (mrtvica (Hr), Nikolić, T., 201912707, kopriva divja (Hr), Šulek, B., 18791256, medić (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, mrtva kopriva (Hr), Domac, R., 19944, mrtvača (Hr), Šulek, B., 18791256, mrtvica (Hr), Šulek, B., 18791256)

Place of publishing: Stirp. Austr. Fasc., ed. 2, 4: 262 (1763)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Heinrich Johann Nepomuk von Crantz

Synonyms: Galeobdolon luteum Huds., sinonim (s), Fl. Angl., ed. 2. 1778. , Galeobdolon vulgare Pers., sinonim (s), Syn. Pl. 2: 122 (1806) , Galeopsis galeobdolon L., bazionim (baz.), Nyman], Sp. Pl. 1753. , Lamiastrum galeobdolon (L.) Ehrend. et Polatschek s. str., sinonim (s), Oesterr. Bot. Z. 113: 108 (1966) , Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon, sinonim (s) , Lamium galeobdolon ssp. galeobdolon, sinonim (s) , Lamium galeobdolon ssp. vulgare Hayek, sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Beih. 30(2): 272 (1929) , Lamium galeobdolon var. luteum (Krock.) Fiori, sinonim (s), Nuov. Fl. Anal. Ital. 2: 422 (1926) , Lamium galeobdolon var. vulgare (Pers.) Briq., sinonim (s), Lab. Alp. Mar.: 319 (1893) , Lamium luteum (Hudson) Krocker, sinonim (s) , Lamium luteum Krock., sinonim (s), Fl. Siles., Suppl. 2. 1823. , Lamium vulgare (Pers.) Fritsch, sinonim (s), Excursionsfl. Oesterreich. 1897. , Leonurus galeobdolon (L.) Scop., sinonim (s), Fl. Carniol., ed. 2, 1. 1771. , Pollichia vulgaris Pers., sinonim (s), Ann. Bot. (Usteri) 14. 1795.

Common names: žuta mrtvica (Hr), Nikolić, T., 201912707, kopriva mrtva (Hr), Šulek, B., 18791256, žuta mrtva kopriva (Hr), Domac, R., 19944, žuta žutošiška (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.