Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Odontites vulgaris Moench

Order: Lamiales Bromhead

Family: Scrophulariaceae (strupnikovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, zijevalice (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Odontites (crnica (Hr), Nikolić, T., 201912707, crnica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Meth. Pl. 439 (1794)

Taxon author(s) 1. Conrad Moench

Synonyms: Euphrasia odontites L., sinonim (s), L., Sp. Pl. 1753. , Euphrasia rubra Baumg., sinonim (s), Fl. Lips.: 335 (1791) , Euphrasia serotina Lam., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Franc.: 2 (1790) , Odontites odontites (L.) Wettst., sinonim (s), Engl. et Prantl, Natürl. Pflanzenfam. 4(3b): 102 (1891) , Odontites odontites ssp. serotinus Wettst., sinonim (s), Denkschr. Kaiserl. Akad. Wiss., Math.-Naturwiss. Kl. 70: 321 (1901) , Odontites ruber (Baumg.) Opiz, nomen illegitimum (n. illeg.), Mála Encykl. Nauk. Ceské Mus. 10: 69 (1852) non Besser 1809 , Odontites ruber Gilib., sinonim (s), Fl. Lith. Inch. 1: 126 (1781) , Odontites ruber Pers. ex Besser, sinonim (s), Prim. Fl. Galic. 2: 47 (1809) , Odontites ruber ssp. pumilus (Nordst.) U. Schneid., sinonim (s), Feddes Repert. 69: 190 (1964) , Odontites ruber ssp. serotinus Vollm., sinonim (s), Fl. Bayern: 670 (1914) , Odontites ruber var. serotinus Coss. et Germ., sinonim (s), Fl. Env. Paris, ed. 2: 372 (1861) , Odontites serotinus Dumort., sinonim (s), Fl. Belg.: 32 (1827) , Odontites serotinus f. pumilus Nordst., sinonim (s), Bot. Not.: 220 (1898) , Odontites vernus (Bellardi) Dumort. ssp. serotina (Dumort.) Corb., sinonim (s) , Odontites vernus ssp. pumilus (Nordst.) A. Pedersen, sinonim (s), Bot. Tidsskr. 58: 291 (1963) , Odontites vernus ssp. rothmaleri U. Schneid., sinonim (s), Wiss. Z. Univ. Greifswald. Math.-Nat. Reihe 12: 89 (1965) , Odontites vernus ssp. serotinus (Dumort.) Corb., sinonim (s), Nouv. Fl. Normandie: 437 (1894) , Odontites vernus ssp. vernus, sinonim (s)

Common names: kasna crnica (Hr), Nikolić, T., 201912707, crnica (Hr), Šulek, B., 18791256, kasna crnica (Hr), Domac, R., 19944, razštrkana crnica (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, vidac (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.