Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium ampeloprasum L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 294 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium adscendens Kunth, sinonim (s), Enum. Pl. 4: 385. 1843 , Allium albescens Guss., sinonim (s), Enum. Pl. Inarim.: 338. 1855 , Allium ampeloprasum f. holmense (Asch. & Graebn.) Holmboe, sinonim (s), Veg. Cyp.: 45. 1914 , Allium ampeloprasum L. f. monstr. lussinense subf. monstr. albiflorum Lusina, inclusive (incl.), Annali di Bot. XXII,3:1-3 , Allium ampeloprasum L. f. monstr. lussinense subf. monstr. semicompactum Lusina, inclusive (incl.), Annali di Bot. XXII,3:1-3 , Allium ampeloprasum L. var. lussinense Har. f. bulbiferum Ginzb., inclusive (incl.) , Allium ampeloprasum L. var. lussinense Haračić, inclusive (incl.), Verh. K. K. Zool.-Bot. Ges. Wien 43: 46. 1893 , Allium ampeloprasum ssp. euampeloprasum Hayek, sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Beih. 30(3): 39. 1932 , Allium ampeloprasum ssp. halleri Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 735. 1882 , Allium ampeloprasum ssp. porrum (L.) Hayek, sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Beih. 30(3): 39. 1932 , Allium ampeloprasum ssp. thessalum (Boiss.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 735. 1882 , Allium ampeloprasum var. babingtonii (Borrer) Syme, sinonim (s), Smith, Engl. Bot., ed. 3, 9: 204. 1869 , Allium ampeloprasum var. bertolonii (De Not.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 735. 1882 , Allium ampeloprasum var. bulbiferum Syme, sinonim (s), Smith, Engl. Bot., ed. 3, 9: 204. 1869 , Allium ampeloprasum var. bulgaricum Podp., sinonim (s), Verh. K. K. Zool.-Bot. Ges. Wien 52: 676. 1902 , Allium ampeloprasum var. caudatum Pamp., sinonim (s), Arch. Bot. (Forli) 12: 21. 1936 , Allium ampeloprasum var. gasparrinii (Guss.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 735. 1882 , Allium ampeloprasum var. gracile Cavara, sinonim (s), Bull. Orto Bot. Regia Univ. Napoli 9(1): 46. 1927 , Allium ampeloprasum var. holmense Asch. & Graebn., sinonim (s), Syn. Mitteleur. Fl. 3: 105. 1905 , Allium ampeloprasum var. pylium (De Not.) Asch. & Graebn., sinonim (s), Syn. Mitteleur. Fl. 3: 107. 1905 , Allium ampeloprasum var. wiedemannii Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2): 55. 1875 , Allium ascendens Ten., sinonim (s), Syll. Pl. Fl. Neapol.: 164. 1831 , Allium babingtonii Borrer, sinonim (s), Smith, Engl. Bot.: t. 2906. 1849 , Allium bertolonii De Not., sinonim (s), Repert. Fl. Ligust.: 414. 1844 , Allium byzantinum K. Koch, sinonim (s), Linnaea 22: 240. 1849 , Allium duriaeanum Regel, nomen illegitimum (n. illeg.), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2): 54. 1875 , Allium durieuanum Walp., sinonim (s), Ann. Bot. Syst. 1: 860. 1849 , Allium gasparrinii Guss., sinonim (s), Enum. Pl. Inarim.: 337. 1855 , Allium halleri G. Don, nomen illegitimum (n. illeg.), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6: 15. 1827 , Allium holmense Mill., sinonim (s), Enum. Pl. 4: 384. 1843 , Allium kurrat Schweinf. ex K. Krause, sinonim (s), Notizbl. Bot. Gart. Berlin-Dahlem 9: 524. 1926 , Allium laetum Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton: 235. 1796 , Allium lineare Mill., nomen illegitimum (n. illeg.), Gard. Dict. ed. 8: 4. 1768 , Allium lussinense (Har.) Har., inclusive (incl.), Haračić 1905:168 (??) , Allium porraceum Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 181. 1821 , Allium porrum ssp. euampeloprasum Breistr., sinonim (s), Bull. Soc. Sci. Isere 61: 610. 1947 , Allium porrum var. ampeloprasum (L.) Mirb., sinonim (s), G.-F. Cuvier, Dict. Sci. Nat., ed. 2, 1: 384. 1816 , Allium porrum var. kurrat (Schweinf. ex K. Krause) Seregin, sinonim (s), Novosti Sist. Vyssh. Rast. 36: 102. 2004 , Allium pylium De Not., sinonim (s), Index Seminum (GE) 1843: 30. 1843 , Allium salsuginis Radić, inclusive (incl.) , Allium salsuginis Radić f. piscatorum Radić, inclusive (incl.), Acta Biok. V:23 (1989) , Allium salsuginis Radić f. salsuginis, inclusive (incl.), Acta Biokov. V:21 (1989) , Allium salsuginis Radić f. spiritus-procellarum Radić, inclusive (incl.), Acta Biok. V:21 (1989) , Allium salsuginis Radić l. birostre Radić, inclusive (incl.), Acta Biok. V:23 (1989) , Allium salsuginis Radić l. constringens Radić, inclusive (incl.), Acta Biok. V:24 (1989) , Allium scopulicola Font Quer, sinonim (s), Butl. Inst. Catalana Hist. Nat. 24: 144. 1924 , Allium scorodoprasum ssp. babingtonii (Borrer) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 736. 1882 , Allium spectabile De Not., sinonim (s), Repert. Fl. Ligust.: 414. 1844 , Allium syriacum Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5: 232. 1882 , Allium thessalum Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5: 232. 1882 , Allium willdii Heldr., sinonim (s), Atti Congr. Int. Bot. Firenze 1874: 232. 1876 , Porrum amethystinum Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs.: 140(16). 1831 , Porrum ampeloprasum (L.) Mill., sinonim (s), Gard. Dict. ed. 8: 2. 1768

Common names: veliki luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, lozji luk (Hr), Radić, J., 19891442, lučac (Hr), Visiani, R., 18425573, lučec (Hr), Šulek, B., 18791256, luk divji (Hr), Visiani, R., 18425573, luk vinogradski (Hr), Šulek, B., 18791256, porjak vinogradski (Hr), Šulek, B., 18791256, purić (Hr), Visiani, R., 18425573, purić divji vinogradski (Hr), Šulek, B., 18791256, veliki luk (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.