Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium rotundum L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. ed. 2: 423 (1762)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium ampeloprasum ssp. paterfamilias (Boiss.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 201. 1890 , Allium ampeloprasum Thunb., nomen illegitimum (n. illeg.), Prodr. Pl. Cap. 1794. , Allium ampeloprasum var. paterfamilias (Boiss.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium baumannianum K. Koch, sinonim (s), Linnaea 22. 1849. , Allium cambiasii De Not., sinonim (s), Repert. Fl. Ligust. 1844. , Allium cilicicum Boiss., sinonim (s), Boiss. & Heldr., Diagn. Pl. Orient., ser. 1, 7. 1846. , Allium descendens Pall. ex Schult. & Schult. f., nomen invalidum (nom. inval.), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium erectum G. Don, sinonim (s), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6. 1827. , Allium gracilescens Sommier & Levier, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 13. 1893. , Allium jajlae Vved., sinonim (s), Byull. Sredne-Aziatsk. Gosud. Univ. 19. 1934. , Allium multiflorum Kunth, nomen illegitimum (n. illeg.), Enum. Pl. 4. 1843. , Allium paterfamilias Boiss., sinonim (s), Diagn. Pl. Orient., II, 4. 1859. , Allium porphyroprasum Heldr. & Sart. ex Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5. 1898. , Allium preslianum Schult. & Schult. f., sinonim (s), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium rotundifolium Lumn. ex Steud., nomen invalidum (nom. inval.), Nomencl. Bot., ed. 2, 1. 1840. , Allium rotundum ssp. erectum (G. Don) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 201. 1890 , Allium rotundum ssp. jajlae (Vved.) B. Mathew, sinonim (s), Rev. Allium sect. Allium: 101. 1996 , Allium rotundum ssp. preslianum (Schult. & Schult. f.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 201. 1890 , Allium rotundum ssp. waldsteinii (G. Don) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 201. 1890 , Allium rotundum var. cambiasii (De Not.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium rotundum var. erectum (G. Don) Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium rotundum var. melleum Miscz. ex Grossh., sinonim (s), Fl. Kavkaza 1(1). 1928. , Allium rotundum var. porphyroprasum (Heldr. & Sart. ex Boiss.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium rotundum var. preslianum (Schult. & Schult. f.) Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium rotundum var. rubicundum (Niven ex G. Don) Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium rotundum var. scariosum (Jan ex Schult. & Schult. f.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium rotundum var. waldsteinianum Schult. & Schult. f., sinonim (s), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium rubellum C. Presl, nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Sicul. 1826. , Allium rubicundum Niven ex G. Don, sinonim (s), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6. 1827. , Allium scariosum Jan ex Schult. & Schult. f., sinonim (s), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium scorodoprasum L. ssp. rotundum (L.) Stearn, sinonim (s), Ann. Mus. Goulandris 4: 178 (1978) , Allium scorodoprasum ssp. jajlae (Vved.) Stearn, sinonim (s), Ann. Mus. Goulandris 4: 179. 1978 , Allium scorodoprasum ssp. rotundum (L.) Stearn, sinonim (s), Ann. Mus. Goulandris 4: 178. 1978 , Allium scorodoprasum ssp. waldsteinii (G. Don) Stearn, sinonim (s), Ann. Mus. Goulandris 4: 179. 1978 , Allium tmoleum O. Schwarz, sinonim (s), Repert. Spec. Nov. Regni Veg. 36. 1934. , Allium waldsteinianum Schult. & Schult. f., sinonim (s), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium waldsteinii G. Don, sinonim (s), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6. 1827. , Porrum polyanthum Fourr., sinonim (s), Ann. Soc. Linn. Lyon , n.s., 17. 1869. , Porrum rotundum (L.) Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs. 1830.

Common names: okruglasti luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, lukovać (Hr), Šulek, B., 18791256, okruglasti luk (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.