Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium sativum L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 296 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium arenarium Sadler ex Rchb., nomen invalidum (nom. inval.), Fl. Germ. Excurs. 1830. , Allium controversum Schrad. ex Willd., sinonim (s), Enum. Pl. 1809. , Allium longicuspis Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium ophioscordon Link, sinonim (s), Enum. Hort. Berol. Alt. 1: 318. 1821 , Allium pekinense Prokh., sinonim (s), Trudy Prikl. Bot. 24. 1929-1930 publ. 1931. , Allium sativum f. pekinense (Prokh.) Makino, sinonim (s), Ill. Fl. Jap., ed. 2. 1961. , Allium sativum ssp. controversum (Schrad. ex Willd.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 199. 1890 , Allium sativum ssp. ophioscorodon (Link) Schübl. et Martens, sinonim (s), Fl. Württemb.: 220 (1834) , Allium sativum ssp. subrotundum (Gren. & Godr.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 199. 1890 , Allium sativum var. controversum (Schrad. ex Willd.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium sativum var. ophioscorodon (Link) Döll, sinonim (s), Rhein. Fl. 1843. , Allium sativum var. pekinense (Prokh.) F. Maek., sinonim (s), J. Jap. Bot. 15. 1939. , Allium sativum var. subrotundum Gren. & Godr., sinonim (s), Fl. France 3. 1855. , Allium scorodoprasum L. ß, sinonim (s), Sp. Pl.: 297 (1753) , Allium scorodoprasum ssp. viviparum (Regel) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 199. 1890 , Allium scorodoprasum var. viviparum Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Porrum ophioscorodon (Link) Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs. 1830. , Porrum sativum (L.) Rchb., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Germ. Excurs. 1830.

Common names: bijeli luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, beli luk (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, bijeli luk (Hr), Šimić, F., 19807722, česan (Hr), Šulek, B., 18791256, česno (Hr), Šulek, B., 18791256, česnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, češanj (Hr), Šulek, B., 18791256, češanj pasji (Hr), Šulek, B., 18791256, češenj (Hr), Šulek, B., 18791256, češnjak (Hr), Domac, R., 19944, luk (Hr), Visiani, R., 18425573, luk bili (Hr), Visiani, R., 18425573, luk česan (Hr), Šulek, B., 18791256, luk česnoviti (Hr), Šulek, B., 18791256, luk češan (Hr), Visiani, R., 18425573

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Search data for this taxon in other sources.