Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium schoenoprasum L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 301 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium alpinum (DC.) Hegetschw., sinonim (s), Suter, Fl. Helv., ed. 2, 2: 445 (1822) , Allium foliosum Clarion ex DC., sinonim (s), Lam. & DC., Fl. Franç., ed. 3, 3: 725 (1805) , Allium gredense Rivas, sinonim (s), Bol. Soc. Espan. Hist. Nat. 24: 386 (1924) , Allium idzuense Hara, sinonim (s), J. Jap. Bot. 49: 1 (1974) , Allium montanum Schrank, sinonim (s), Naturhist. Briefe Oestreich 2. 1785. , Allium purpurascens Losa, sinonim (s), Contr. Estud. Fl. Veg. Zamora. 1949. , Allium riparium Opiz, sinonim (s), Naturalientausch 6. 1824. , Allium schmitzii var. duriminium Cout., sinonim (s), Bol. Soc. Brot. 13. 1896. , Allium schoenoprasum ssp. alpinum (DC.) Čelak., sinonim (s), Prodr. Fl. Böhm. 1: 91 (1867) , Allium schoenoprasum ssp. riparium (Opiz) Čelak., sinonim (s), Prodr. Fl. Böhmen 1: 91 (1867) , Allium schoenoprasum ssp. schoenoprasum, sinonim (s) , Allium schoenoprasum ssp. sibiricum (L.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 202 (1890) , Allium schoenoprasum var. alpinum DC., sinonim (s), Fl. Franç., ed. 3, 6. 1815. , Allium schoenoprasum var. alvarense Hyl., sinonim (s), Uppsala Univ. Arsskr. 1945 no. 7: 113 (1945) , Allium schoenoprasum var. duriminium (Cout.) Cout., sinonim (s), Cout., Fl. Portugal, ed. 1. 1913. , Allium schoenoprasum var. foliosum (DC.) Mutel, sinonim (s), Fl. Franç. 3: 305 (1834) , Allium schoenoprasum var. pumilum Bunge, sinonim (s), Verz. Altai Pfl. 1836. , Allium schoenoprasum var. schoenoprasioides Briq., sinonim (s), Prodr. Fl. Corse 1: 291 (1910) , Allium schoenoprasum var. schoenoprasum, sinonim (s) , Allium schoenoprasum var. sibiricum (L.) Garcke, sinonim (s), Fl. N. Mitt.-Deutschland. 1849. , Allium schoenoprasum var. vulgare Alef., nomen invalidum (nom. inval.), Landw. Fl. 1866. , Allium sibiricum L., sinonim (s), Mant. Pl. 2. 1771. , Allium sibiricum var. schoenoprasioides Fr., nomen nudum (n. nud.), Summa Veg. Scand.: 64 (1846) , Allium udinicum Antsupova, sinonim (s), Novosti Sist. Vyssh. Rast. 26. 1989. , Ascalonicum schoenoprasum (L.) P. Renault, sinonim (s), Fl. Orne. 1804. , Cepa schoenoprasa (L.) Moench, sinonim (s), Methodus. 1794. , Porrum schoenoprasum (L.) Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Porrum sibiricum (L.) Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Schoenissa schoenoprasum (L.) Salisb., sinonim (s), Gen. Pl.: 91 (1866) , Schoenoprasum vulgare Fourr., sinonim (s), Ann. Soc. Linn. Lyon , n.s., 17. 1869.

Common names: drobnjak luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, dobrinjak (Hr), Šulek, B., 18791256, drobnjak (Hr), Ortiz, E. L., 19987751, luk drobnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, luk drobnjak (Hr), Dubravec, K.; Dubravec, I., 19985811, luk vlasac (Hr), Dubravec, K.; Dubravec, I., 19985811, porina (Hr), Haračić, A., 1894783, vlasac (Hr), Domac, R., 19944, vlašac (Hr), Ortiz, E. L., 19987751

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.