Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium lusitanicum Lam.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Encycl. 1(1): 70 (1783)

Taxon author(s) 1. Jean Baptiste Antoine Pierre de Monnet de,Jean Baptiste Antoine Pierre de Monnet Lamarck,de Lamarck

Synonyms: Allium acutangulum Ambros., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Tyrolo Mer. 1. 1854. , Allium acutangulum Rchb., nomen illegitimum (n. illeg.), Iconogr. Bot. Pl. Crit. 8. 1830. , Allium acutangulum var. montanum Klett et Richt., sinonim (s), Fl. Leipzig: 303 (1830) , Allium angulosum DC. in J. B. A. M. de Lamarck et A.P. de Candolle, nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Franç., ed. 3, 3: 222 (1805), nom. illeg. , Allium angulosum L. var. montanum Pohl, sinonim (s), Tent. Fl. Bohem. 2: 9 (1814). , Allium fallax Schult. et Schult f., sinonim (s), Roemer & Schultes, Syst. Veg. 7: 1072. 1830 , Allium fallax ssp. montanum (Pohl) Fr., sinonim (s), Novit. Fl. Suec. Mant. 2: 18 (1839) , Allium fallens Bubani, sinonim (s), Fl. Pyren. 4. 1902. , Allium leptophyllum Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Allium montanum f. subbulbiliferum Priszter, sinonim (s), Bot. Közlem. 59. 1972. , Allium montanum F.W.Schmidt, nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Boëm. 4: 28 1794. , Allium montanum ssp. leptophyllum (Schur) Soó, sinonim (s), Acta Bot. Acad. Sci. Hung. 23: 387 (1977 publ. 1978) , Allium montanum ssp. lusitanicum (Lam.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 739 (1882), nom. superfl. , Allium montanum var. fallax (Schult. et Schult.f.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 739 (1882) , Allium montanum var. leptophyllum (Schur) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium petraeum Genty in C. Magnier, nomen illegitimum (n. illeg.), Scrin. Fl. Select. 8: 151 (1889) , Allium schoenoprasum L. ssp. lusitanicum (Lam.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 203 (1890) , Allium senescens Host, sinonim (s), Fl. Austriac. 1: 420 (1827), sensu auct. , Allium senescens ssp. lusitanicum (Lam.) Dostál, sinonim (s), Folia Mus. Rerum Nat. Bohemiae Occid., Bot. 21: 15 (1984). , Allium senescens ssp. montanum (Pohl) Holub, sinonim (s), Folia Geobot. Phytotax. 5: 341 (1970) , Cepa senescens (L.) Moench, sinonim (s), Methodus: 244. 1794 , Xylorhiza senescens (L.) Salisb., nomen invalidum (nom. inval.), Gen. Pl.: 89. 1866

Common names: brdski luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, brdski luk (Hr), Domac, R., 19944, sijedi luk (Hr), Radić, J., 19891442, Berg-Lauch (De), Milović, M., 201512142, German garlic (En), Milović, M., 201512142, Ail des montagnes (Fr), Milović, M., 201512142, Aglio portoghese (It), Milović, M., 201512142

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.