Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Rosa canina L.

Order: Rosales Bercht. et J. Presl

Family: Rosaceae (ružače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, ružatice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, ruže (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Rosa (ruža (Hr), Nikolić, T., 201912707, rosa (Hr), Šulek, B., 18791256, rusula (Hr), Šulek, B., 18791256, ruža (Hr), Domac, R., 19944, ružar (Hr), Haračić, A., 1894783)

Place of publishing: Sp. Pl. 491 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Rosa afzeliana Fr., nomen illegitimum (n. illeg.), Lilj., Utkast Sv. Fl., ed. 3: 715 (1816) , Rosa andegavensis Bastard, sinonim (s), Bastard, Essai Fl. Maine-Et-Loire. 1809. , Rosa blondeana Ripart ex Déségl., sinonim (s), Mém. Soc. Acad. Maine Loire 10: 133 (1861) , Rosa canina agg., sinonim (s) , Rosa canina f. dumalis (Bechst.) H. Christ, inclusive (incl.), J. Bot. 14: 171 (1876) , Rosa canina L. s. str., sinonim (s) , Rosa canina ssp. andegavensis (Bastard) Vigo, sinonim (s), Acta Bot. Barcinon. 35: 285 (1983) , Rosa canina ssp. canina, sinonim (s) , Rosa canina ssp. dumalis Hayek., sinonim (s) , Rosa canina ssp. lutetiana (Léman) Hayek, sinonim (s) , Rosa canina var. andegavensis (Bastard) N. H. F. Desp., sinonim (s), Ros. Gall.: 88 (1828) , Rosa canina var. blondaeana (Ripart ex Déségl.) Crép., sinonim (s), Bull. Soc. Rouy. Bot. Belgique 31: 290 (1892) , Rosa canina var. canina, sinonim (s) , Rosa canina var. dumalis Baker, sinonim (s) , Rosa canina var. dumetorum (Thuill.) W.D.J.Koch, ? (dvojbeno), Syn. fl. germ. helv., ed.1, 1: 226. 1836 , Rosa canina var. fissidens Borb., inclusive (incl.) , Rosa canina var. genuina Crép., ? (dvojbeno), Willk. & Lange, Prodr. Fl. Hispan. 3: 214 (1874) , Rosa canina var. lutetiana auct., sinonim (s) , Rosa canina var. scabrata Crép. ex Scheutz, sinonim (s), Studier öfver de Skandinaviska Arterna af Rosa: 23 (1872) , Rosa canina var. squarrosa auct., sinonim (s) , Rosa canina var. urbica (Léman) Baker, inclusive (incl.), J. Linn. Soc., Bot. 11: 228. 1871 , Rosa cariotii Chabert, sinonim (s), Cariot, Étude Fl. ed. 4 2: 677 (1865) , Rosa lutetiana Léman, sinonim (s), Bull. Soc. Philom. Paris 1818: 93 (1818) , Rosa nitidula Besser, sinonim (s), Cat. Jard. Bot. Krzemieniec, Suppl. 4: 20 (1815) , Rosa scabrata Crép., nomen nudum (n. nud.), Bull. Soc. Roy. Bot. Belgique 8: 241 (1869) , Rosa squarrosa (A. Rau) Boreau, sinonim (s), Fl. Centre France, ed. 3, 2: 222 (1857)

Common names: pasja ruža (Hr), Nikolić, T., 201912707, obični šipak (Hr), Grlić, Lj., 19845498, pasja drača (Hr), Šulek, B., 18791256, pasja ruža (Hr), Domac, R., 19944, rosa od plota (Hr), Šulek, B., 18791256, ruža divja (Hr), Visiani, R., 18521686, ruža divlja (Hr), Pahlow, M., 19897748, ruža puštitasta (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, ružica (Hr), Šulek, B., 18791256, ružica plotna (Hr), Šulek, B., 18791256, srbiguzica (Hr), Šulek, B., 18791256, svrbiguzica (Hr), Šulek, B., 18791256, šip (Hr), Grlić, Lj., 19845498, šipak (Hr), Šulek, B., 18791256, šipak divji (Hr), Šulek, B., 18791256, šipčanica (Hr), Šulek, B., 18791256, šipek (Hr), Šulek, B., 18791256, šipkova ruža (Hr), Grlić, Lj., 19845498, šipkovina (Hr), Šulek, B., 18791256, šipurika (Hr), Visiani, R., 18521686

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.