Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Amaranthus hybridus L.

Order: Caryophyllales Takht.

Family: Amaranthaceae (ščirovine (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, šćirovi (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Amaranthus (šćir (Hr), Nikolić, T., 201912707, sneljek (Hr), Šulek, B., 18791256, šćir (Hr), Domac, R., 19944, šćirenica (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Place of publishing: Sp. Pl. 990 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Amaranthus chlorostachys var. chlorostachys sensu Aellen in Hegi 1959, sinonim (s) , Amaranthus chlorostachys Willd., sinonim (s) , Amaranthus chlorostachys Willd. s str., sinonim (s), Hist. Amaranth.: 34, fig.19 (1790) , Amaranthus cruentus L. s. l. p. p., sinonim (s) , Amaranthus cruentus var. patulus (Bertol.) Lambinon, sinonim (s), Troupin & Lambinon, Bull. Jard. Bot. Nat. Belg. 47: 247 (1977) , Amaranthus hybridus L. p. p., pro-parte sinonim (pp.), sensu Fl. Europ. , Amaranthus hybridus proles chlorostachys (Willd.) Thell., sinonim (s), Asch. & Graebn., Syn. Mitteleur. Fl. 5(1): 236 (1914) , Amaranthus hybridus ssp. patulus (Bertol.) Carretero, sinonim (s), Collect. Botanica 11(4): 127 (1979) , Amaranthus hybridus var. chlorostachys (Willd.) Thell., sinonim (s), Fl. Adv. Montpell.: 205 (1912) , Amaranthus hybridus var. hybridus, sinonim (s) , Amaranthus hybridus var. patulus (Bertol.) Fiori, sinonim (s), Fiori & Paol., Fl. Anal. Ital. 1: 321 (1898) , Amaranthus hybridus var. quitensis (Humb., Bonpl., et Kunth) Covas, ? (dvojbeno), Darwiniana 5: 336 (1941) , Amaranthus incurvatus sensu Sauer 1967 non Timeroy ex Gren. et Godr., sinonim (s) , Amaranthus patulus auct., non Bertol., sinonim (s) , Amaranthus quitensis Humb., Bonpl. et Kunth, ? (dvojbeno), Nov. Gen. Sp. 2: 194 (1817)

Common names: križani šćir (Hr), Nikolić, T., 201912707, križani šćir (Hr), Domac, R., 19944, green pigweed (En), Elias, T. S.; Dykeman, P. A., 19907747

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.