PPT Slide
Herbarij Ive i Marije Horvat (ZAHO) smješten u HAZU, uspostavljen je 1918. godine i sadrži oko 78 000 primjeraka. Prostorno je zastupljeno bilje posebno Balkanskog poluotoka, ali i Poljske, Norveške, Švicarske, Finske. Herbarij sadrži uglavnom više bilje. U herbariju su još zbirke gljiva i mahovina iz Herbarium Croaticum (ZA). Taj je herbarij originalno pripadao prof. I. Horvatu, a danas se smatra dijelom herbara ZA.
Herbarij Adriaticum (ADRZ) Centra za istraživanje mora, Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu. Herbarij je osnovan 1966. godine i sadrži oko 20 470 primjeraka. Prostorno je zastupljeno bilje Jadranskih otoka, Balkanskog poluotoka i alge Jadranskog mora.
Herbarij u Rovinju (RI) Centra za istraživanje mora, Instituta Ruđer Bošković. Herbarij je uspostavljen 1900 godine i sadrži oko 21 000 primjeraka. Prostorno je zastupljeno područje sjevernog Jadrana, a sadržajno morska flora. Herbarij je uništen 1943. godine i zatim obnovljen.
Herbarij u Makarskoj (MAKAR) Instituta “Planina i more”, pri Malakološkom muzeju. Herbarij je privatnog tipa, uspostavljen 1963. godine i s otprilike 25 000 primjeraka. Prostorno je zastupljeno područje Dalmacije, a sadržajno više bilje i alge.
Herbarij Hrvatskog prirodoslovnog muzeja (CNHM), uspostavljen 1998., cca 9000 primjeraka, najmlađi herbarij