Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Silybum marianum (L.) Gaertn.

Order: Asterales Link

Family: Asteraceae (sucvietke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Silybum (ošljebad (Hr), Nikolić, T., 201912707, oslobod (Hr), Domac, R., 19944, osljebad (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Place of publishing: Fruct. Sem. Pl. 2: 378 (1791)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Joseph Gaertner

Synonyms: Carduus marianus L., bazionim (baz.), L., Sp. Pl. 1753. , Mariana mariana (L.) Hill, sinonim (s)

Common names: primorski ošljebad (Hr), Nikolić, T., 201912707, artićok divji (Hr), Šulek, B., 18791256, badelj (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, badeljka šarena (Hr), 18471006, divlja artičoka (Hr), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, obični oslobod (Hr), Domac, R., 19944, osljebad (Hr), Šulek, B., 18791256, ošljebad (Hr), Šugar, I., 19941985, pjegavi osljebad (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, salata magareća (Hr), Šulek, B., 18791256, sikavica (Hr), 18471006, stričak bieli (Hr), Šulek, B., 18791256, šarena badeljka (Hr), Horvatić, S., 19541819, šareni čkalj (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, trn gospin (Hr), Šulek, B., 18791256, trn svete Marije (Hr), Šulek, B., 18791256, zmijina trava (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, Mariendistel (De), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, Milchdistel (De), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, Silberdistel (De), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, holy thistle (En), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, lady's milk (En), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, chardon-Marie (Fr), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, lait de Notre-Dame (Fr), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757, silybe (Fr), Šilješ, I.; Grozdanić, Đ.; Grgesina, I., 19927757

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.