Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Chrozophora tinctoria (L.) A. Juss.

Order: Malpighiales Juss. ex Bercht. et J. Presl

Family: Euphorbiaceae (mliečernice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, mlječike (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Chrozophora (podsunac (Hr), Nikolić, T., 201912707, krozofora (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Euphorb. Tent. 84 (1824)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Adrien Henri Laurent de,Adrien Henri Laurent Jussieu,de Jussieu

Synonyms: Chrozophora cordifolia Pazij, sinonim (s), Bot. Mater. Gerb. Inst. Bot. Zool. Akad. Nauk Uzbeksk. S.S.R. 11. 1948. , Chrozophora glabrata (Heldr.) Pax & K. Hoffm., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 147, VI. 1912. , Chrozophora hierosolymitana Spreng., sinonim (s), Syst. Veg. 3. 1826. , Chrozophora integrifolia Bunge, sinonim (s), Mém. Sav. Étr. Acad. Petersbourgh 7. 1851. , Chrozophora lepidocarpa Pazij, sinonim (s), Bot. Mater. Gerb. Inst. Bot. Zool. Akad. Nauk Uzbeksk. S.S.R. 14. 1954. , Chrozophora obliqua (Vahl) A. Juss. ex Spreng., sinonim (s), Syst. Veg. 3. 1826. , Chrozophora sieberi C. Presl, sinonim (s), Abh. Königl. Böhm. Ges. Wiss., V, 3. 1845. , Chrozophora subplicata (Müll. Arg.) Pax & K. Hoffm., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 147, VI. 1912. , Chrozophora tinctoria f. brachypetala Müll. Arg., sinonim (s), Prodr. 15(2). 1866. , Chrozophora tinctoria ssp. obliqua (Vahl) O. Bolos & Vigo, sinonim (s), Fl. Paisos Catalans 2: 547. 1990 , Chrozophora tinctoria var. genuina Müll. Arg., nomen invalidum (nom. inval.), Prodr. 15(2). 1866. , Chrozophora tinctoria var. glabrata Heldr., sinonim (s), Parnassus Boicus. 1899. , Chrozophora tinctoria var. hierosolymitana (Spreng.) Müll. Arg., sinonim (s), de Candolle, Prodr. 15(2): 850. 1826 , Chrozophora tinctoria var. subplicata Müll. Arg., sinonim (s), Prodr. 15(2). 1866. , Chrozophora tinctoria var. verbascifolia (Willd.) Müll. Arg., sinonim (s), Prodr. 15(2). 1866. , Chrozophora verbascifolia (Willd.) A. Juss. ex Spreng, sinonim (s), Syst. Veg. 3: 850. 1826 , Chrozophora warionii Coss. ex Batt. & Trab., sinonim (s), Fl. Algérie , Dicot. 1888. , Croton argenteus Forssk., nomen illegitimum (n. illeg.), Forssk., Fl. Aegypt.-Arab. 1775. , Croton obliquus Vahl, sinonim (s), Vahl, Symb. Bot. 1. 1790. , Croton oblongifolius Sieber ex Spreng., nomen illegitimum (n. illeg.), Syst. Veg. 3. 1826. , Croton patulus Lag., sinonim (s), Gen. Sp. Pl. 1816. , Croton tinctorius L., bazionim (baz.), Nyman], Sp. Pl. 1753. , Croton verbascifolius Willd., sinonim (s), Sp. Pl. 4. 1805. , Ricinoides tinctoria (L.) Moench, sinonim (s), Methodus. 1794. , Tournesol obliqua (Vahl) Franch., sinonim (s), J. Bot. (Morot) 1. 1887. , Tournesol tinctoria (L.) Baill., sinonim (s), Traité Bot. Méd. Phan. 2. 1884. , Tournesol verbascifolia (Willd.) Kuntze, sinonim (s), Revis. Gen. Pl. 2. 1891. , Tournesol warionii (Coss. ex Batt. & Trab.) Baill., sinonim (s), Traité Bot. Méd. Phan. 2. 1884.

Common names: bojadisarski podsunac (Hr), Nikolić, T., 201912707, bojadisarska krozofora (Hr), Domac, R., 19944, krozofora (Hr), Horvatić, S., 19541819

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.