Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Erythronium dens-canis L.

Order: Liliales Perleb

Family: Liliaceae (lierovnice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, lukovi (Hr), Horvatić, S., 19541819, ljiljani (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Erythronium (košutica (Hr), Nikolić, T., 201912707, pasji zub (Hr), Domac, R., 19944, volvod veliki (Hr), Šulek, B., 18791256)

Place of publishing: Sp. Pl. 305 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Erythronium bifidum Sweet, sinonim (s), Hort. Brit., ed. 2. 1830. , Erythronium bulbosum St.-Lag., sinonim (s), Ann. Soc. Bot. Lyon 7. 1880. , Erythronium caninum Dulac, sinonim (s), Fl. Hautes-Pyrénées. 1867. , Erythronium dens-canis ssp. albiflorum Kricsf., sinonim (s), Bot. Zhurn. (Moscow & Leningrad) 80(9): 48. 1995 , Erythronium dens-canis var. niveum Baumg., sinonim (s), Baumg., Enum. Stirp. Transsilv. 1. 1816. , Erythronium dens-canis var. purpureum Baumg., sinonim (s), Baumg., Enum. Stirp. Transsilv. 1. 1816. , Erythronium dens-canis var. roseum Baumg., sinonim (s), Baumg., Enum. Stirp. Transsilv. 1. 1816. , Erythronium dens-canis var. tetragonum Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Erythronium latifolium Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Erythronium longifolium Mill., sinonim (s), Gard. Dict. ed. 8. 1768. , Erythronium maculatum DC., sinonim (s), Fl. Franç. 3. 1805. , Erythronium maculosum Lam., sinonim (s), Fl. Franç. 3. 1779. , Erythronium obtusiflorum Opiz, sinonim (s), Seznam. 1852. , Erythronium ovatifolium Poir., sinonim (s), Encycl. 8. 1808. , Erythronium vernale Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796.

Common names: crvena košutica (Hr), Nikolić, T., 201912707, crveni pasji zub (Hr), Domac, R., 19944, košutac (Hr), Šugar, I., 19941985, košutovina (Hr), Šulek, B., 18791256, kukavica (Hr), Šulek, B., 18791256, pasji zub (Hr), Šugar, I., 19941985, pasji zub (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, trolist crljeni (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.