Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Arum maculatum L.

Order: Alismatales R. Br. ex Bercht. et J.Presl

Family: Araceae (kozlaci (Hr), Horvatić, S., 19541819, kozličine (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Arum (kozlac (Hr), Nikolić, T., 201912707, kozlac (Hr), Domac, R., 19944, kuruza kačina (Hr), Šulek, B., 18791256, kuruza kačja (Hr), Šulek, B., 18791256, zminec (Hr), Šulek, B., 18791256)

Place of publishing: Sp. Pl. 966 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Arisarum maculatum (L.) Raf., sinonim (s), Fl. Tellur. 3: 63. 1837 , Arum alpinum ssp. pyrenaeum (Dufour) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 755. 1882 , Arum gracile Unverr. ex Schott, sinonim (s), Prodr. Syst. Aroid.: 91. 1860 , Arum heldreichii Orph. ex Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5: 40. 1882 , Arum immaculatum (Rchb.) Rchb., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 7: 6. 1845 , Arum immaculatum (Rchb.) Schott, sinonim (s), Prodr. Syst. Aroid.: 93 (1860) , Arum italicum var. amoenum Engl., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 23F: 86. 1920 , Arum maculatum f. flavescens Melzer ex Riedl, nomen illegitimum (n. illeg.), Phyton (Horn) 12: 166. 1967 , Arum maculatum f. flavescens Riedl, sinonim (s), Hegi, Ill. Fl. Mitt.-Eur. 2(1.5): 331. 1979 , Arum maculatum f. immaculatum (Mutel) Topa, sinonim (s), Fl. Republ. Social. Román. 12: 779. 1972 , Arum maculatum f. roseum (Grembl. ex Engl.) Riedl, sinonim (s), Phyton (Horn) 12: 166. 1967 , Arum maculatum f. scolopendriforme Priszter ex Horvat, sinonim (s), Borbásia 9: 129. 1949 , Arum maculatum f. spathulatum Terpó, sinonim (s), Bot. Közlem. 58: 157. 1971 , Arum maculatum f. tetrelii (Corb.) Terpó, sinonim (s), Bot. Közlem. 58: 160. 1971 , Arum maculatum ssp. pyrenaeum (Dufour) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 755. 1882 , Arum maculatum subvar. immaculatum Mutel, sinonim (s), Fl. Franç. 3: 339. 1836 , Arum maculatum subvar. malyi (Schott) Engl., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 23F: 93. 1920 , Arum maculatum subvar. pyrenaeum (Dufour) Engl., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 23F: 91. 1920 , Arum maculatum subvar. roseum Grembl. ex Engl., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 23F: 91. 1920 , Arum maculatum var. flavescens Melzer ex Janch., nomen nudum (n. nud.), Cat. Fl. Austr. 1: 877. 1960 , Arum maculatum var. heldreichii (Orph. ex Boiss.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 755. 1882 , Arum maculatum var. immaculatum Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs.: 10 (1830) , Arum maculatum var. karpatii Terpó, sinonim (s), Bot. Közlem. 58: 157. 1971 , Arum maculatum var. maculatum, sinonim (s) , Arum maculatum var. malyi (Schott) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 755. 1882 , Arum maculatum var. tetrelii Corb., sinonim (s), Nouv. Fl. Normandie, Suppl. 2. 1898 , Arum maculatum var. vulgare (Lam.) Engl., sinonim (s), Pflanzenr., IV, 23F: 86. 1920 , Arum maculatum var. zelebori (Schott) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 755. 1882 , Arum malyi Schott, sinonim (s), Prodr. Syst. Aroid.: 93. 1860 , Arum orientale ssp. amoenum (Engl.) R. R. Mill, sinonim (s), Notes Roy. Bot. Gard. Edinburgh 41: 47. 1983 , Arum pyrenaeum Dufour, sinonim (s), Lapeyr., Hist. Pl. Pyrénées., Suppl.: 14 (1818) , Arum trapezuntinum Schott ex Engl., nomen nudum (n. nud.), de Candolle & de Candolle, Monogr. Phan. 2: 592. 1879 , Arum vernale Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton: 261. 1796 , Arum vulgare Lam., sinonim (s), Fl. Franc. 3: 537 (1779) , Arum zelebori Schott, sinonim (s), Prodr. Syst. Aroid.: 94. 1860

Common names: pjegasti kozlac (Hr), Nikolić, T., 201912707, aron (Hr), Šulek, B., 18791256, aronac (Hr), Šulek, B., 18791256, blitva konjska (Hr), Šulek, B., 18791256, kačja kuruza (Hr), Šulek, B., 18791256, kačje zelje (Hr), Šulek, B., 18791256, kačji češalj (Hr), Šulek, B., 18791256, knegić (Hr), Šulek, B., 18791256, konjska blitva (Hr), Šulek, B., 18791256, kozlac (Hr), Šulek, B., 18791256, kozlac sridnji (Hr), Šulek, B., 18791256, kozlec (Hr), Šulek, B., 18791256, kozlić (Hr), Šulek, B., 18791256, kukovačina (Hr), Šulek, B., 18791256, natragulja (Hr), Šulek, B., 18791256, noga teleća (Hr), Šulek, B., 18791256, pjegasti kozlac (Hr), Domac, R., 19944, pjegavi kozlac (Hr), Pahlow, M., 19897748, stopa teleća (Hr), Šulek, B., 18791256, strkac mali (Hr), Šulek, B., 18791256, tarkan (Hr), Šulek, B., 18791256, teleća noga (Hr), Šulek, B., 18791256, zmijin češalj (Hr), Šulek, B., 18791256, zmijin kukuruz (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, zmijino grožđe (Hr), Grlić, Lj., 19845498, zminac (Hr), Šulek, B., 18791256, zminac manji (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.