Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Hrvatski i narodni nazivi, nazivi na drugim jezicima
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Abies alba Mill.

Order: Pinales Gorozh.

Family: Pinaceae (borovi (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Abies (jela (Hr), Nikolić, T., 201912707, jela (Hr), Domac, R., 19944, Tanne (De), Anonymus, 19847744, fir tree (En), Anonymus, 19847744, sapin (Fr), Anonymus, 19847744)

Place of publishing: Gard. dict. ed. 8, (1) (1768)

Taxon author(s) 1. Philip Miller

Synonyms: Abies alba ssp. apennina Brullo & al., sinonim (s), Veg. Aspromonte: 41. 2001 , Abies nobilis A. Dietr., nomen illegitimum (n. illeg.), A. Dietr., Fl. Berlin. 1824. , Abies pardei Gaussen, sinonim (s), Gaussen in Bull. Soc. Hist. Nat. Toulouse 57. 1929. , Abies pectinata (Lam.) DC., sinonim (s), Lamarck & Candolle, Fl. Franç., ed. 3, 3: 276. 1805 , Pinus abies L., ? (dvojbeno), L., Sp. Pl. 1753. , Pinus pectinata Lam., nomen illegitimum (n. illeg.), Lam., Fl. Franç. 2. 1779.

Common names: obična jela (Hr), Nikolić, T., 201912707, bijela jela (Hr), Domac, R., 19944, borika (Hr), Šulek, B., 18791256, borika prava (Hr), Šugar, I., 19977451, cmrek (Hr), Šulek, B., 18791256, cmrok (Hr), Šulek, B., 18791256, hojka (Hr), Šulek, B., 18791256, jalva (Hr), Šulek, B., 18791256, jela (Hr), Šugar, I., 19977451, jelić (Hr), Šulek, B., 18791256, jelika (Hr), Šulek, B., 18791256, jelka (Hr), Šulek, B., 18791256, jelovina (Hr), Šulek, B., 18791256, jelva (Hr), Šulek, B., 18791256, obična jela (Hr), Šugar, I., 19977451, pruca (Hr), Šulek, B., 18791256, smrok (Hr), Šulek, B., 18791256, vita jela (Hr), Šugar, I., 19977451, vitka jela (Hr), Horvatić, S., 19541819

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.