Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Asplenium scolopendrium L.

Order: Polypodiales Link

Family: Aspleniaceae

Genus: Asplenium (slezenica (Hr), Nikolić, T., 201912707, slezenica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 1079 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Asplenium scolopendrium ssp. antrijovis (Kümmerle) Brownsey & Jermy, sinonim (s), Brit. Fern Gaz. 10: 346. 1973 , Biropteris antrijovis Kümmerle, sinonim (s), Kümmerle in Magyar Bot. Lapok 19. 1922. , Phyllitis antrijovis (Kümmerle) W. Seitz, sinonim (s), W. Seitz in Jahrb. Vereins Schutz Bergwelt 43. 1978. , Phyllitis scolopendrium (L.) Newman, sinonim (s), Newman, Hist. Brit. Ferns, ed. 2. 1844. , Phyllitis scolopendrium ssp. antrijovis (Kümmerle) Vida, sinonim (s), Evol. Biol. (Praha) 1976: 276. 1976 , Phyllitis vulgaris Hill, sinonim (s), Brit. Herb.: 525 (1757) , Scolopendrium officinale DC., nomen illegitimum (n. illeg.), DC. in Lamarck & Candolle, Fl. Franç., ed. 3, 2. 1805. , Scolopendrium officinarum Sw., sinonim (s), J. Bot. (Schrader) 1800(2): 61 (1802) , Scolopendrium phyllitis Roth, sinonim (s), Tent. Fl. Germ. 3(1): 46 (1799) , Scolopendrium vulgare Sm., sinonim (s), Sm. in Mém. Acad. Roy. Sci. (Turin) 5. 1793.

Common names: obična slezenica (Hr), Nikolić, T., 201912707, jelenak (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, jelenov zajik (Hr), Šulek, B., 18791256, jelenski jezik (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, jelenjak (Hr), Šulek, B., 18791256, jelenje uho (Hr), Šulek, B., 18791256, jelinski jezik (Hr), Šulek, B., 18791256, jeljenji jezik (Hr), Šulek, B., 18791256, jezičac (Hr), Šulek, B., 18791256, jezičec (Hr), Hirc, D., 1905663, jezičina (Hr), Šulek, B., 18791256, mečji jezik (Hr), Kušan, F., 19562137, obični jelenak (Hr), Domac, R., 19944, obični jelenjak (Hr), Domac, R., 19944, paprat jamska (Hr), Šulek, B., 18791256, paprat menja (Hr), Šulek, B., 18791256, papratina po pristavah (Hr), Šulek, B., 18791256, sklezenjak (Hr), Šulek, B., 18791256, slezeničnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, slezenjaš (Hr), Šulek, B., 18791256, striljika (Hr), Šulek, B., 18791256, školopendra (Hr), Šulek, B., 18791256, trava slezena (Hr), Visiani, R., 18425573, uho (Hr), Šulek, B., 18791256, ustrilj (Hr), Šulek, B., 18791256, uvis (Hr), Šulek, B., 18791256, zaik jelenji (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.