Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.

Order: Brassicales Bromhead

Family: Brassicaceae (krstašice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Capsella (rusomača (Hr), Nikolić, T., 201912707, gusomača (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, rusomača (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Pflanzengatt. 85 (1792)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Friedrich Kasimir,Friedrich Casimir Medikus,Medicus

Synonyms: Bursa djurdjurae Shull, sinonim (s), Shull, Proc. Int. Congress Pl. Sci. 1929. , Bursa fracticruris Borbás, sinonim (s), Borbás in Magyar Bot. Lapok 1. 1902. , Bursa nana (Baumg.) Borbás, sinonim (s), Borbás in Magyar Bot. Lapok 1. 1902. , Bursa occidentalis Shull, sinonim (s), Shull, Proc. Int. Congress Pl. Sci. 1929. , Bursa pastoris Weber, sinonim (s), Weber in F. H. Wigg., Prim. Fl. Holsat. 1780. , Capsella apetala Opiz, sinonim (s), Opiz in Flora 4. 1821. , Capsella batavorum E. B. Almq., sinonim (s), E. B. Almq. in Acta Horti Berg. 7. 1921. , Capsella bursa-pastoris ssp. occidentalis (Shull) Maire, sinonim (s), Jahand. & Maire, Cat. Pl. Maroc: 297. 1932 , Capsella bursa-pastoris ssp. typica Emb. & Maire, sinonim (s), Jahand. & Maire, Cat. Pl. Maroc: 1009. 1941 , Capsella concava E. B. Almq., sinonim (s), E. B. Almq. in Acta Horti Berg. 7. 1921. , Capsella heegeri Solms, sinonim (s), Solms in Bot. Zeitung (Berlin) 58. 1900. , Capsella mediterranea E. B. Almq., sinonim (s), E. B. Almq. in Acta Horti Berg. 7. 1921. , Capsella patagonica E. B. Almq., sinonim (s), E. B. Almq. in Acta Horti Berg. 7. 1921. , Capsella ruderalis Jord., sinonim (s), Jord., Diagn. Esp. Nouv. 1864. , Capsella stenocarpa Timb.-Lagr., sinonim (s), Timb.-Lagr. in Bull. Soc. Hist. Nat. Toulouse 3. 1869. , Capsella treviorum E. B. Almq., sinonim (s), E. B. Almq. in Acta Horti Berg. 7. 1921. , Capsella turoniensis E. B. Almq., sinonim (s), E. B. Almq. in Bot. Soc. Exch. Club Brit. Isles 6. 1921. , Rodschiedia bursa-pastoris (L.) P. Gaertn., B. Mey. et Schreb., sinonim (s), Oekonom.-Techn. Fl. Wetterau 2: 435 (1800) , Solmsiella heegeri (Solms) Borbás, sinonim (s), Magyar Botanikai Lapok 1: 17. 1902. , Thlaspi bursa-pastoris L., bazionim (baz.), L., Sp. Pl. 1753.

Common names: obična rusomača (Hr), Nikolić, T., 201912707, bobulica (Hr), Šulek, B., 18791256, česlika (Hr), Visiani, R., 18521686, češljika (Hr), Šulek, B., 18791256, čobanska torbica (Hr), Šulek, B., 18791256, devojačka trava (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, guromuć (Hr), Visiani, R., 18521686, gusomača (Hr), Šulek, B., 18791256, gusomača torbica (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, gusomak (Hr), Šulek, B., 18791256, gusumača (Hr), Šulek, B., 18791256, hoću-neću (Hr), Pahlow, M., 19897748, kesica (Hr), Šulek, B., 18791256, kesica majke božje (Hr), Šulek, B., 18791256, kokošica (Hr), Šulek, B., 18791256, kosomača (Hr), Šulek, B., 18791256, kozomača (Hr), Šulek, B., 18791256, krvavka (Hr), Šulek, B., 18791256, lobel (Hr), Šulek, B., 18791256, mošnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, mošnjica božja (Hr), Šulek, B., 18791256, parčuška (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, pastirska torbica (Hr), Hirc, D., 1905663, peneznica (Hr), Šulek, B., 18791256, prava rusomača (Hr), Domac, R., 19944, rusomača (Hr), Šulek, B., 18791256, siročica (Hr), Šulek, B., 18791256, skrižan (Hr), Šulek, B., 18791256, skrižanj (Hr), Šulek, B., 18791256, sočivke (Hr), Šulek, B., 18791256, statnik (Hr), Šulek, B., 18791256, surlin (Hr), Šulek, B., 18791256, suze mačkine (Hr), Šulek, B., 18791256, šurlin (Hr), Visiani, R., 18521686, torbica (Hr), Šulek, B., 18791256, torbičica (Hr), Šulek, B., 18791256, vetrena trava (Hr), Šulek, B., 18791256, shepherd's purse (En), Elias, T. S.; Dykeman, P. A., 19907747

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.