Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Hrvatski i narodni nazivi, nazivi na drugim jezicima
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Cardamine pratensis L.

Order: Brassicales Bromhead

Family: Brassicaceae (krstašice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Cardamine (režuha (Hr), Nikolić, T., 201912707, režuha (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 656 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Cardamine nemorosa Lej., sinonim (s), Lej., Fl. Spa. 1813. , Cardamine pratensis L. s. str., sinonim (s), Sp. Pl.: 656. 1753 , Cardamine pratensis ssp. atlantica (Emb. & Maire) Greuter & Burdet, sinonim (s), Willdenowia 13: 86. 1983 , Cardamine pratensis ssp. genuina Čelak., nomen invalidum (nom. inval.), Prodr. F. Böhmen: 450. 1875 , Cardamine pratensis ssp. major Tomšovic, sinonim (s), Folia Geobot. Phytotax. 21: 21. 1986 , Cardamine pratensis ssp. picra De Langhe & D'hose, sinonim (s), Gorteria 8: 48. 1976 , Cardamine pratensis ssp. pratensis, sinonim (s) , Cardamine pratensis ssp. ullepiciana (Borbás) Jay, sinonim (s), Nomenclator Borbasianus: 21. 1931 , Cardamine pratensis var. atlantica Emb. & Maire, sinonim (s), Emb. & Maire in Bull. Soc. Host. Nat. Afrique N. 28. 1937. , Cardamine pratensis var. carpatica Zapalł., sinonim (s), Zapalł. in Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. Akad. Umiejetn., Dzialł B, Nauki Biol., ser. 3, 12. 1912. , Cardamine pratensis var. dentata Schur, sinonim (s), Schur, Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Cardamine pratensis var. flore-pleno Neilr., sinonim (s), Neilr., Fl. Nied.-Oesterr. 1859. , Cardamine pratensis var. grandiflora Endl., sinonim (s), Endl., FI. Poson. 1830. , Cardamine pratensis var. grandiflora Neilr., sinonim (s), Neilr., Fl. Nied.-Oesterr. 1859. , Cardamine pratensis var. grandiflora Schur, sinonim (s), Schur in Verh. Naturf. Vereins Brünn 15/2 (1876). 1877. , Cardamine pratensis var. macrantha Schur, sinonim (s), Schur, Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Cardamine pratensis var. nemorosa (Lej.) Lej., sinonim (s), Lej. et Courtois, Comp. Fl. Belg. 2: 284 (1831) , Cardamine pratensis var. parvifolia Wimm. & Grab., sinonim (s), Wimm. & Grab., Fl. Siles. 2(1). 1829. , Cardamine pratensis var. pleniflora Schur, sinonim (s), Schur in Verh. Naturf. Vereins Brünn 15/2 (1876). 1877. , Cardamine pratensis var. pratensis, sinonim (s) , Cardamine pratensis var. pseudo-hirsuta Schur, sinonim (s), Schur, Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Cardamine pratensis var. pubescens Wimm. & Grab., sinonim (s), Wimm. & Grab., Fl. Siles. 2(1). 1829. , Cardamine pratensis var. subrivularis Schur, sinonim (s), Schur in Verh. Naturf. Vereins Brünn 15/2 (1876). 1877. , Cardamine pratensis var. typica Beck, nomen invalidum (nom. inval.), Beck, Fl. Nieder-Österreich. 1892. , Cardamine praticola Jord., sinonim (s), Jord. in Ann. Soc. Linn. Lyon ser. 2, 7. 1861. , Cardamine rivularis Čopyk, sinonim (s), Čopyk, Vysokohima FI. Ukr. Karpat. 1976. , Cardamine sylvatica Link, sinonim (s), Link, Phytogr. Blätt.: 1. 1803. , Cardamine udicola Jord., sinonim (s), Jord. in Ann. Soc. Linn. Lyon ser. 2, 7. 1861. , Cardamine ullepiciana Borbas, sinonim (s), Borbas in Oesterr. Bot. Z. 39. 1889.

Common names: livadna režuha (Hr), Nikolić, T., 201912707, bobovnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, garbać vodeni (Hr), Šulek, B., 18791256, gardan (Hr), Šulek, B., 18791256, gardan divji (Hr), Šulek, B., 18791256, kres vodeni (Hr), Šulek, B., 18791256, livadna režuha (Hr), Domac, R., 19944, ren divji (Hr), Šulek, B., 18791256, režuh livadni (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, režuha (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, režuha močvarasta (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.