Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Carex nigra (L.) Reichard

Order: Poales Small

Family: Cyperaceae (šiljevi (Hr), Horvatić, S., 19541819, šiljevice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Carex (šaš (Hr), Nikolić, T., 201912707, bresika (Hr), Šulek, B., 18791256, ostrica (Hr), Haračić, A., 1894783, oštra trava (Hr), Šulek, B., 18791256, oštrica (Hr), Šulek, B., 18791256, šaš (Hr), Domac, R., 19944, štrica (Hr), Haračić, A., 1894783, visika (Hr), Haračić, A., 1894783)

Place of publishing: Fl. Molno - Francofurt. 2: 96 (1778)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Johann Jacob(Jakob) Reichard

Synonyms: Carex acuta auct.non L., sinonim (s) , Carex acuta var. chlorostachya Rchb., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 8: 15, fig.585a (1846) , Carex acuta var. nigra L., bazionim (baz.), L., Sp. Pl. 1753. , Carex aethostachya Schkuhr, sinonim (s), Beschr. Riedgräs. 2: 53 (1806) , Carex cespitosa var. alpina Gaudin, sinonim (s), Syn. Fl. Helvet. 2: 782 (1830) , Carex fusca All., sinonim (s), All., Fl. Pedem. 2. 1785. , Carex fusca auct. non All. 1785, sinonim (s) , Carex fusca ssp. alpina (Gaudin) Lemke, sinonim (s) , Carex fusca ssp. fusca auct., sinonim (s) , Carex goodenowi var. stolonifera (Hoppe) Asch., sinonim (s), Fl. Prov. Brandenb. 1(2): 777 (1864) , Carex goodenowii Asch. & Graebn., sinonim (s), Asch. & Graebn., Syn. Mitteleur. Fl. 2(1). 1899. , Carex goodenowii J. Gay, sinonim (s), Ann. Sci. Nat., Bot., sér. 2 11: 191 (1839) , Carex intricata Tineo, sinonim (s), Tineo in Gussone, Fl. Sicul. Syn. 2. 1843. , Carex juncella (Fr.) Th. Fr., sinonim (s), Th. Fr. in Bot. Not. 1857. 1857. , Carex nigra f. recta (Fleisch.) Kern. et Reichg., sinonim (s), Fl. Neerland. 1(3): 83 (1954) , Carex nigra f. tornata (Fr.) Kern. et Reichg., sinonim (s), Fl. Neerland. 1(3): 83 (1954) , Carex nigra ssp. alpina (Gaudin) Lemke, sinonim (s), Feddes Repert. Spec. Nov. Regni Veg. 67: 3 (1963) , Carex nigra ssp. intricata (Tineo) Rivas Mart., sinonim (s), Publ. Inst. Biol. Aplicada 42: 110. 1967 , Carex nigra ssp. juncea (Fr.) Soó, sinonim (s), Feddes Repert. 83: 148. 1972 , Carex nigra ssp. nigra, sinonim (s) , Carex orbicularis var. caucasica Ö. Nilsson, sinonim (s), Ö. Nilsson in Davis, Fl. Turkey 9. 1985. , Carex stolonifera Hoppe, sinonim (s), Hoppe in Sturm, Deutschl. Fl. 7. 1835. , Carex transcaucasica T. V. Egorova, sinonim (s), T. V. Egorova in Novosti Sist. Vysš. Rast. 26. 1989. , Carex vulgaris Fr., nomen illegitimum (n. illeg.), Novit. Fl. Suec. Mant. 3. 1842. , Carex vulgaris ssp. juncea Fr., sinonim (s), Novit. Fl. Suec. Mant. 3: 154. 1842 , Carex vulgaris ssp. juncella Fr., sinonim (s), Bot. Not. 1843: 105. 1843 , Carex wiluica Maack, sinonim (s), Maack, Viljujsk. Okr. Jakutsk. Obl. 2. 1886.

Common names: crni šaš (Hr), Nikolić, T., 201912707, crni šaš (Hr), Lj. Ilijanić za C. serotina (Crvena knjiga 2002), Domac, R., 19944, erni šaš (Sn), Trpin, D.; Vreš, B., 19957404

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Search data for this taxon in other sources.