Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Galeopsis ladanum L.

Order: Lamiales Bromhead

Family: Lamiaceae (usnače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, usnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Galeopsis (šupljozub (Hr), Nikolić, T., 201912707, kacigarka (Hr), Domac, R., 19944, srba (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, šupljozub (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 579 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Dalanum ladanum (L.) Dostál, sinonim (s), Folia Mus. Rerum Nat. Bohemiae Occid., Bot. 21. 1984. , Galeopsis agrigena Koso-Pol., sinonim (s), Izv. Imp. Bot. Sada Petra Velikago 16. 1916. , Galeopsis arvensis Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Galeopsis balatonensis Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis filholiana Timb. - Lagr., sinonim (s), Bull. Soc. Bot. France 1: 214. 1854 , Galeopsis flanatica Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis glandulosa K. Koch, sinonim (s), Linnaea 21. 1849. , Galeopsis grandiflora M. Bieb., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Taur.-Caucas. 2. 1808. , Galeopsis intermedia ssp. cebennensis Braun-Blanq., sinonim (s), Catal. Pl. Massif Aigoual: 263. 1933 , Galeopsis intermedia var. longiflora (Timb.-Lagr. & Marcais) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur., Suppl. 2. 1889. , Galeopsis intermedia Vill., sinonim (s), Prosp. Hist. Pl. Dauphiné. 1779. , Galeopsis ladanum ssp. cebennensis (Braun-Blanq.) Kerguélen, sinonim (s), Lejeunia 120: 103. 1987 , Galeopsis ladanum ssp. filholiana (Timb.-Lagr.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 576. 1881 , Galeopsis ladanum ssp. intermedia (Vill.) Briq., sinonim (s), Lab. Alp. Mar.: 168. 1891 , Galeopsis ladanum ssp. latifolia (Hoffm.) Čelak., sinonim (s), Prodr. Fl. Böhmen 4: 839 (1881) , Galeopsis ladanum ssp. latifolia (Hoffm.) Gaudin, sinonim (s), Fl. Helv. 4: 54. 1829 , Galeopsis ladanum var. abundantiaca Briq., sinonim (s), Résumé Monogr. Galeopsis. 1891. , Galeopsis ladanum var. bertetii (E. P. Perrier & Songeon ex Verlot) Nyman, sinonim (s), Nym., Consp. Fl. Eur. 1881. , Galeopsis ladanum var. filholiana (Timb.-Lagr.) O. Bolos & Vigo, sinonim (s), Collect. Bot. (Barcelona) 14: 93. 1983 , Galeopsis ladanum var. glandulosa (K. Koch) Nyman, sinonim (s), Nym., Consp. Fl. Eur. 1881. , Galeopsis ladanum var. intermedia (Vill.) Mutel, sinonim (s), Fl. Franç. 3. 1836. , Galeopsis ladanum var. kerneri Briq., sinonim (s), Lab. Alp. Mar. 1891. , Galeopsis ladanum var. latifolia (Hoffm.) Wimm. & Grab., sinonim (s), Fl. Siles. 2. 1829. , Galeopsis ladanum var. major Bellynck, sinonim (s), Fl. Namur. 1855. , Galeopsis ladanum var. nana (Willk. & Costa) O. Bolos & Vigo, sinonim (s), Collect. Bot. (Barcelona) 14: 93. 1983 , Galeopsis latifolia Hoffm., sinonim (s), Deutschl. Fl. 2. 1791. , Galeopsis litoralis Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis longiflora Timb.-Lagr. & Marcais, sinonim (s), Scrin. Fl. Select. 6. 1887. , Galeopsis marrubiastrum Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis micrantha Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2. 1821. , Galeopsis nepetifolia Timb.-Lagr., sinonim (s), Billotia 1. 1864. , Galeopsis parviflora Lam., sinonim (s), Lam., non L., Encycl. 2. 1788. , Galeopsis pyrenaica var. nana Willk. & Costa, sinonim (s), Linnaea 30. 1859. , Galeopsis sallentii Cadevall et Pau, sinonim (s), Bol. Soc. Esp. Hist. Nat. 7: 131. 1907 , Galeopsis segetum Gray, nomen illegitimum (n. illeg.), Nat. Arr. Brit. Pl. 2. 1821. , Ladanella ladanum (L.) Pouzar & Slavíková, sinonim (s), Cas. Nár. Muz. Rada Prír. 169. 2000. , Ladanum intermedium (Vill.) Slavíková, sinonim (s), Novit. Bot. Delect. Seminum Horti Bot. Univ. Carol. Prag. 1963. 1963. , Ladanum purpureum Gilib., nomen invalidum (nom. inval.), Fl. Lit. Inch. 1. 1782. , Lamium ladanum (L.) Crantz, sinonim (s), Stirp. Austr. Fasc., ed. 2, 4. 1763. , Tetrahit ladanum (L.) Moench, sinonim (s), Methodus. 1794. , Tetrahit vulgare Bubani, sinonim (s), Fl. Pyren. 1. 1897.

Common names: širokolisni šupljozub (Hr), Nikolić, T., 201912707, bodkasta srba (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, kopriva smrdljiva (Hr), Šulek, B., 18791256, širokolisna kacigarka (Hr), Domac, R., 19944, širokolisni šupljozub (Hr), Domac, R., 19944, žigavica smrdeća (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.