Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Hrvatski i narodni nazivi, nazivi na drugim jezicima
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce

Order: Asparagales Link

Family: Orchidaceae (kačunovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, kaćuni (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Cephalanthera (naglavica (Hr), Nikolić, T., 201912707, naglavica (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Ann. Scott. Nat. Hist. 1906: 225 (1906)

Taxon author(s) 1. Philip Miller2. George Claridge Druce

Synonyms: Cephalanthera alba (Crantz) Simonk., sinonim (s), Enum. Fl. Transsilv. 1887. , Cephalanthera alba var. adenophora R. Keller, sinonim (s), Fl. Schweiz , ed. 2. 1914. , Cephalanthera damasonium unranked ochroleuca (Baumg.) Soó, sinonim (s), Acta Bot. Acad. Sci. Hung. 16: 367. 1970 publ. 1971 , Cephalanthera grandiflora Bab., sinonim (s) , Cephalanthera grandiflora Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 210 (1821) , Cephalanthera lancifolia (F. W. Schmidt) Dumort., sinonim (s), Fl. Belg. 1827. , Cephalanthera latifolia f. adenophora (R. Keller) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Cephalanthera latifolia f. collina (Zapal.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Cephalanthera latifolia f. gracilis (Zapal.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Cephalanthera latifolia f. pienena (Zapal.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Cephalanthera latifolia f. spicata (W. Zimm.) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Cephalanthera latifolia Janch., sinonim (s), Mitt. Naturwiss. Vereins Univ. Wien 5. 1907. , Cephalanthera ochroleuca (Baumg.) Rchb., sinonim (s), Rchb., Fl. Germ. Excurs. 1831. , Cephalanthera pallens (Sw.) Rich., sinonim (s), Orchid. Eur. Annot.: 38 (1817) , Cephalanthera pallens ssp. ochroleuca (Baumg.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 687. 1882 , Cephalanthera pallens var. collina Zapal., sinonim (s), Consp. Fl. Gallic. Crit. 1. 1906. , Cephalanthera pallens var. gracilis Zapal., sinonim (s), Consp. Fl. Gallic. Crit. 1. 1906. , Cephalanthera pallens var. pienena Zapal., sinonim (s), Consp. Fl. Gallic. Crit. 1. 1906. , Cephalanthera yunnanensis Hand.-Mazz., sinonim (s), Symb. Sin. 7. 1936. , Cymbidium pallens Sw., sinonim (s), J. Bot. (Schrader) 2. 1799. , Epipactis alba Crantz, sinonim (s), Stirp. Austr. Fasc., ed. 2, 6. 1769. , Epipactis alba f. spicata W. Zimm., sinonim (s), Allg. Bot. Z. Syst. 23. 1917. , Epipactis grandiflora Gaudin, sinonim (s) , Epipactis lancifolia F. W. Schmidt, sinonim (s), Samml. Phys.-Ökon. Aufs. 1. 1795. , Epipactis ochroleuca Baumg., sinonim (s), Enum. Stirp. Transsilv. 3. 1817. , Epipactis pallens Sw., sinonim (s), Neues J. Bot. 1: 65. 1805 , Epipactis pallens Willd., sinonim (s) , Serapias alba (Crantz) Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Serapias damasonium Mill., bazionim (baz.), Gard. Dict. ed. 8. 1768. , Serapias grandiflora L., sinonim (s), Syst. Nat. ed. 12, 2: 594. 1767 , Serapias lancifolia (F. W. Schmidt) Roth, sinonim (s), Tent. Fl. Germ. 2(2). 1799. , Serapias latifolia Mill., nomen illegitimum (n. illeg.), Gard. Dict. ed. 8. 1768. , Serapias ochroleuca (Baumg.) Steud., sinonim (s), Steud., Nomencl. Bot., ed. 1. 1821. , Serapias pallens (Sw.) S. B. Jundz., sinonim (s), S. B. Jundz., Opisan. Rósl. 1830. , Serapias tota-alba Gilib., nomen invalidum (nom. inval.), Excerc. Phyt. 2. 1792.

Common names: bijela naglavica (Hr), Nikolić, T., 201912707, bijela naglavica (Hr), Domac, R., 19944, bijela zavrata (Hr), Šugar, I., 19941985

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.