Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Crocus sativus L.

Order: Asparagales Link

Family: Iridaceae (perunike (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Crocus (šafran (Hr), Nikolić, T., 201912707, caforan (Hr), Šulek, B., 18791256, podlesak (Hr), Domac, R., 19944, šafran (Hr), Domac, R., 19944, zoforan (Hr), Šulek, B., 18791256, žavran (Hr), Šulek, B., 18791256, žutnica (Hr), Šulek, B., 18791256)

Place of publishing: Sp. Pl. 36 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Crocus autumnalis Sm., nomen illegitimum (n. illeg.), Engl. Bot. 1796. , Crocus officinalis (L.) Honck., sinonim (s), Syn. Pl. Germ. 1. 1792. , Crocus orsinii Parl., sinonim (s), Fl. Ital. 3. 1860. , Crocus pendulus Stokes, sinonim (s), Bot. Comm. 1. 1830. , Crocus sativus ssp. orsinii (Parl.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 248. 1890 , Crocus sativus var. cashmerianus Royle, sinonim (s), Ill. Bot. Himal. Mts. 1. 1834. , Crocus sativus var. officinalis L., sinonim (s), Nyman], Sp. Pl. 1753. , Crocus sativus var. orsinii (Parl.) Maw, sinonim (s), Gard. Chron. 1879. 1879. , Crocus setifolius Stokes, sinonim (s), Bot. Mat. Med. 1. 1812. , Geanthus autumnalis Raf., sinonim (s), Specchio Sci. 1. 1814. , Safran officinarum Medik., sinonim (s), Hist. & Commentat. Acad. Elect. Sci. Theod.-Palat.Act. Acad. Theod. Palat. vi. Phys. (1790) 473. 6. 1790.

Common names: pitomi šafran (Hr), Nikolić, T., 201912707, benduška (Hr), Šulek, B., 18791256, cafran (Hr), Šulek, B., 18791256, coforan (Hr), Šulek, B., 18791256, čafran (Hr), Šulek, B., 18791256, čjafran (Hr), Visiani, R., 18425573, krok (Hr), Šulek, B., 18791256, safran (Hr), Šulek, B., 18791256, soforan (Hr), Šulek, B., 18791256, šafran (Hr), Šulek, B., 18791256, šafran pitomi (Hr), Šulek, B., 18791256, zafaran (Hr), Šulek, B., 18791256, zafran (Hr), Šulek, B., 18791256, žafran (Hr), Šulek, B., 18791256, žufran (Hr), Visiani, R., 18425573, žunfran (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.