Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Cirsium arvense (L.) Scop.

Order: Asterales Link

Family: Asteraceae (sucvietke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Cirsium (osjak (Hr), Nikolić, T., 201912707, litavac (Hr), Šulek, B., 18791256, osjak (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Fl. Carn. ed. 2,2: 126 (1772)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Joannes Antonius (Giovanni Antonio) Scopoli

Synonyms: Carduus arvensis Sm., sinonim (s) , Cirsium albicans Willk., sinonim (s), Willk. in Linnaea 30. 1859. , Cirsium argenteum Vest, sinonim (s), Vest in Flora 12, Ergänzungsbl. 1. 1929. , Cirsium arvense ssp. incanum (S. G. Gmel.) Iljin, sinonim (s), Fedčenko, Fl. Jugo-Vost. Evr. Časti SSSR 6: 408. 1936 , Cirsium arvense ssp. vestitum (Wimm. & Grab.) Petr., sinonim (s), Cirsiotheca Univ.: [in schedis] No. 81-83. 1913 , Cirsium arvense unranked horridum Wimm. & Grab., sinonim (s), Fl. Siles. 2(2): 92. 1829 , Cirsium arvense var. argentatum, sinonim (s) , Cirsium arvense var. arvense, sinonim (s) , Cirsium arvense var. horridum Wimm. et Grab., sinonim (s) , Cirsium arvense var. incanum, sinonim (s) , Cirsium arvense var. mite, sinonim (s) , Cirsium horridum (Wimm. & Grab.) Stankov (non Fisch.), sinonim (s), Stankov & Taliev, Opred. Vysš. Rast. Evr. Časti SSSR: 664. 1949 , Cirsium incanum (Gmelin) Fischer, inclusive (incl.), Cat. Jard. Gorenki, ed. 1812: 35. 1812 , Cirsium macrostylum (Moretti) Rchb., sinonim (s), Rchb., Fl. Germ. Excurs. 1832. , Cirsium setosum (Willd.) M. Bieb., sinonim (s), M. Bieb., Cat. Pl. Horto Cremen. 1816. , Cnicus arvensis (L.) Hoffm., sinonim (s), Deutschland Flora 2: 130. 1804. , Cnicus arvensis (L.) P. Gaertn., B. Mey. et Scherb., sinonim (s), Oekonom.-Techn. Fl. Wetterau 3(1): 164 (1801) , Cnicus horridum Greuter, sinonim (s) , Cnicus macrostylus Moretti, sinonim (s), Moretti in Giorn. Fis., ser. 2 7. 1824. , Cnicus vestitum Greuter, sinonim (s) , Serratula arvensis L., bazionim (baz.), L., Sp. Pl. 1753. , Serratula incana S. G. Gmel., sinonim (s), S. G. Gmel., Reise Russland 1. 1770. , Serratula setosa Willd., sinonim (s), Willd., Sp. Pl. 3. 1803.

Common names: poljski osjak (Hr), Nikolić, T., 201912707, badilj (Hr), Šulek, B., 18791256, bodeča neža (Hr), Šulek, B., 18791256, korienopuzni osjak (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, octak (Hr), Šulek, B., 18791256, osjak (Hr), Šulek, B., 18791256, ostak (Hr), Šulek, B., 18791256, ošljak (Hr), Šulek, B., 18791256, palamida (Hr), Šimić, F., 19807722, pila (Hr), Šulek, B., 18791256, politavac (Hr), Šulek, B., 18791256, poljski osjak (Hr), Domac, R., 19944, sijak (Hr), Šulek, B., 18791256, srpac (Hr), Šulek, B., 18791256, stričak (Hr), Šulek, B., 18791256, stričak poljski (Hr), Šulek, B., 18791256, stričnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, štrbac (Hr), Šulek, B., 18791256, štrbljanik (Hr), Šulek, B., 18791256, vrisak (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, žulj (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.