Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Dryas octopetala L.

Order: Rosales Bercht. et J. Presl

Family: Rosaceae (ružače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, ružatice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, ruže (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Dryas (osinica (Hr), Nikolić, T., 201912707, steljka (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Place of publishing: Sp. Pl. 501 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Dryadea octopetala (L.) O. Kuntze, sinonim (s), O. Kuntze, Rev. Gen. Pl. 1. 1891. , Dryas alpina Salisb., nomen illegitimum (n. illeg.), Salisb., Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Dryas babingtoniana A. E. Porsild, sinonim (s), A. E. Porsild in Bull. Natl. Mus. Canada 160. 1959. , Dryas caucasica Juz., sinonim (s), Juz. in Izv. Glavn. Bot. Sada SSSR. 28. 1929. , Dryas chamaedryfolia (Crantz) Gray, nomen illegitimum (n. illeg.), Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. 2. 1821. , Dryas depressa (Bab.) Bab., sinonim (s), Bab., Man. Brit. Bot. 1843. , Dryas eriopoda Gand., sinonim (s), Gand. in Rad Jugoslav. Akad. Znan. 66. 1883. , Dryas lanata Correvon, sinonim (s), Correvon in Gard. Chron., ser. 3 9. 1891. , Dryas lepida Gand., sinonim (s), Gand. in Rad Jugoslav. Akad. Znan. 66. 1883. , Dryas montana Bubani, nomen illegitimum (n. illeg.), Bubani, Fl. Pyren. 2. 1899. , Dryas octopetala ssp. punctata (Juz.) Hultén, sinonim (s), Acta Univ. Lund., n. S. 42: 1047. 1946 , Dryas octopetala ssp. subincisa Jurtzev, sinonim (s), Fl. Arctica USSR 9(1): 322. 1984 , Dryas pentaphyllea Hill, sinonim (s), Hill, Veg. Syst. 16. 1770. , Dryas punctata Juz., sinonim (s), Juz. in Izv. Glavn. Bot. Sada SSSR. 28. 1929. , Dryas subincisa (Jurtzev) Tzvelev, sinonim (s), Tzvelev, Fl. Vostochno. Evrop. 10. 2001. , Dryas vagans Juz., sinonim (s), Juz. in Komarov, Fl. USSR 10. 1941. , Geum chamedryfolium Crantz, sinonim (s), Crantz, Stirp. Austr. Fasc. 2. 1763. , Geum octopetalum (L.) E. H. L. Krause, sinonim (s), E. H. L. Krause in Sturm, Deutschl. Fl., ed. 2, 8. 1904. , Ptilotum octopetalum (L.) Dulac, sinonim (s), Dulac, Fl. Hautes-Pyrénées. 1867.

Common names: osmerolatična osinica (Hr), Nikolić, T., 201912707, drijas (Hr), Kušan, F., 19562137, fresinica (Hr), Lakušić, R., 19826043, osinica (Hr), Šugar, I., 19941985, osmerolatični drijas (Hr), Domac, R., 19944, osminica (Hr), Fukarek, P., 198148, steljka osmolatična (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, zelebor (Hr), Hirc, D., 1910670

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.