Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Fragaria vesca L.

Order: Rosales Bercht. et J. Presl

Family: Rosaceae (ružače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, ružatice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, ruže (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Fragaria (jagoda (Hr), Nikolić, T., 201912707, jagoda (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 494 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Dactylophyllum fragaria Spenn., sinonim (s), Spenn., Fl. Friburg. 3. 1829. , Fragaria abnormis Tratt., nomen illegitimum (n. illeg.), Tratt., Rosac. Monogr. 3. 1823. , Fragaria aliena Weihe, sinonim (s), Weihe in Flora 11. 1828. , Fragaria alpina (Weston) Steud., sinonim (s), Steud., Nomencl. Bot. 1. 1821. , Fragaria botryformis Duchesne, sinonim (s), Duchesne in Lamarck, Encycl. 2(2). 1788. , Fragaria bractetata A. Heller, sinonim (s), A. Heller in Bull. Torrey Bot. Club 25. 1898. , Fragaria eflagellis (Weston) Rozier, sinonim (s), Rozier, Cours Compl. Agric. 5. 1784. , Fragaria florentina Poit. & Turpin, sinonim (s), Poit. & Turpin, Pomol. Franc. 2. 1846. , Fragaria helleri Holz., sinonim (s), Holz. in Bot. Gaz. 21. 1896. , Fragaria hortensis (Weston) Rozier, sinonim (s), Rozier, Cours Compl. Agric. 5. 1784. , Fragaria minor Duchesne, sinonim (s), Duchesne in Lamarck, Encycl. 2(2). 1788. , Fragaria monophylla L., sinonim (s), L., Syst. Nat., ed. 12, 2. 1767. , Fragaria multiplex Poit. & Turpin, sinonim (s), Poit. & Turpin, Pomol. Franc. 2. 1846. , Fragaria muricata L., sinonim (s), L., Sp. Pl. 1753. , Fragaria nemoralis Salisb., sinonim (s), Salisb., Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Fragaria nuda Pers., sinonim (s), Pers., Syst. Veg., ed. 15. 1797. , Fragaria portentosa Poit. & Turpin, sinonim (s), Poit. & Turpin, Pomol. Franc. 2. 1846. , Fragaria roseiflora Boulay, sinonim (s), Boulay in Bull. Soc. Bot. France 18. 1871. , Fragaria semperflorens Rozier, sinonim (s), Rozier, Cours Compl. Agric. 5. 1784. , Fragaria sylvestris (L.) Weston, sinonim (s), Weston, Bot. Univ. 2. 1771. , Fragaria unifolia Steud., sinonim (s), Steud., Nomencl. Bot. 1. 1821. , Fragaria vesca ssp. monophylla (L.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1: 222. 1878 , Fragaria vesca var. sylvestris L., sinonim (s), Sp. Pl.: 495 (1753) , Fragaria vulgaris Ehrh., nomen illegitimum (n. illeg.), Ehrh., Beitr. Naturk. 7. 1792. , Fragaria vulgaris var. rubra Ehrh., sinonim (s), Beitr. Naturk. 7: 21 (1792) , Potentilla vesca (L.) Scop., sinonim (s), Scop., Fl. Carniol., ed. 2, 1. 1771.

Common names: šumska jagoda (Hr), Nikolić, T., 201912707, crkmica (Hr), Šulek, B., 18791256, divlja jagoda (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, fragula (Hr), Visiani, R., 18521686, jagoda (Hr), Hirc, D., 1910670, jagoda mirisava (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, jagoda podzemljuha (Hr), Visiani, R., 18521686, jagodnik (Hr), Šulek, B., 18791256, jagodnjača (Hr), Šulek, B., 18791256, jagodnjak (Hr), Šulek, B., 18791256, kupjenica petoprsna (Hr), Šulek, B., 18791256, malina rumena (Hr), Šulek, B., 18791256, mamica (Hr), Grlić, Lj., 19845498, pozemljuh (Hr), Šulek, B., 18791256, pozemljuša (Hr), Grlić, Lj., 19845498, speljuž (Hr), Šulek, B., 18791256, suljca (Hr), Visiani, R., 18521686, sunica (Hr), Visiani, R., 18521686, šumska jagoda (Hr), Domac, R., 19944, vodolješka (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.