Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Galeopsis tetrahit L.

Order: Lamiales Bromhead

Family: Lamiaceae (usnače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, usnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Galeopsis (šupljozub (Hr), Nikolić, T., 201912707, kacigarka (Hr), Domac, R., 19944, srba (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, šupljozub (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 579 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Galeopsis alpicola Nyman, sinonim (s), Nym., Consp. Fl. Eur. 1881. , Galeopsis beckii (K. Malý) Dalla Torre & Sarnth., sinonim (s), Fl. Tirol 6(3). 1912. , Galeopsis gacognei Nyman, sinonim (s), Nym., Consp. Fl. Eur. 1881. , Galeopsis glaucocerata P. Fourn., sinonim (s), Fl. Compl. Plaine Franç. 1928. , Galeopsis grandiflora Suter, nomen illegitimum (n. illeg.), Helvet. Fl. 2. 1802. , Galeopsis ionantha Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis lactiflora Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis laramberguei Martrin-Donos, sinonim (s), Fl. Tarn. 1864. , Galeopsis leucantha Jord., sinonim (s), Bull. Soc. Bot. France 7. 1860. , Galeopsis michelianae Turra, sinonim (s), Fl. Ital. Prodr. 1780. , Galeopsis neglecta Schult., sinonim (s), Oestr. Fl., ed. 2: 153. 1814 , Galeopsis nodosum (Moench) Gray, nomen illegitimum (n. illeg.), Nat. Arr. Brit. Pl. 2. 1821. , Galeopsis persetosa Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis praecox Jord., sinonim (s), Annot. Fl. France Allemagne. 1855. , Galeopsis pseudotetrahit P. Fourn., sinonim (s), Monde Pl. 35. 1934. , Galeopsis reichenbachii Reut., sinonim (s), Compt.-Rend. Trav. Soc. Hallér. 1853-1854. 1853. , Galeopsis silvestris Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis subtatrensis Borbás, sinonim (s), Term. Füz. 17. 1894. , Galeopsis tetrahit f. alba Farw., sinonim (s), Pap. Michigan Acad. Sci. 30. 1945. , Galeopsis tetrahit f. albiflora House, sinonim (s), Bull. New York State Mus. Nat. Hist. 254. 1924. , Galeopsis tetrahit ssp. glaucocerata P. Fourn., sinonim (s), Quatre Fl. France: 825. 1937 , Galeopsis tetrahit ssp. praecox (Jord.) Rapin, sinonim (s), Guide Bot. Vaud., ed. 2: 466. 1862 , Galeopsis tetrahit ssp. pseudotetrahit P. Fourn., sinonim (s) , Galeopsis tetrahit ssp. reichenbachii (Reut.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 576. 1881 , Galeopsis tetrahit ssp. verlotii (Jord.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 576. 1881 , Galeopsis tetrahit var. arvensis Schltdl., sinonim (s), Fl. Berol. 1823. , Galeopsis tetrahit var. beckii K. Malý, sinonim (s), Glasn. Zemaljsk. Muz. Bosni Hercegovini 11. 1899. , Galeopsis tetrahit var. idiotropa Briq., sinonim (s), Lab. Alp. Mar. 1891. , Galeopsis tetrahit var. praecox (Jord.) Gren., sinonim (s), Fl. Jurass. 2. 1869. , Galeopsis tetrahit var. reichenbachii (Reut.) Rapin, sinonim (s), Guide Bot. Vaud., ed. 2. 1862. , Galeopsis tetrahit var. sylvestris Schltdl., sinonim (s), Fl. Berol. 1823. , Galeopsis tetrahit var. verlotii (Jord.) Briq., sinonim (s), Lab. Alp. Mar. 1891. , Galeopsis tetrahit var. vulgaris Gren., sinonim (s), Fl. Jurass. 2. 1869. , Galeopsis urticifolia Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Galeopsis verlotii Jord., sinonim (s), Bull. Soc. Bot. France 7. 1860. , Ladanum tetrahit (L.) Kuntze, sinonim (s), Revis. Gen. Pl. 2. 1891. , Lamium tetrahit (L.) Crantz, sinonim (s), Stirp. Austr. Fasc., ed. 2, 4. 1763. , Tetrahit grandiflorum Gilib., nomen invalidum (nom. inval.), Fl. Lit. Inch. 1. 1782. , Tetrahit leucanthum Fourr., sinonim (s), Ann. Soc. Linn. Lyon , n.s., 17. 1869. , Tetrahit navieri Fourr., sinonim (s), Ann. Soc. Linn. Lyon , n.s., 17. 1869. , Tetrahit nodosum Moench, sinonim (s), Methodus. 1794. , Tetrahit praecox (Jord.) Fourr., sinonim (s), Ann. Soc. Linn. Lyon , n.s., 17. 1869. , Tetrahit purpurascens Gilib., nomen invalidum (nom. inval.), Fl. Lit. Inch. 1. 1782. , Tetrahit reichenbachii (Reut.) Fourr., sinonim (s), Ann. Soc. Linn. Lyon , n.s., 17. 1869.

Common names: obični šupljozub (Hr), Nikolić, T., 201912707, obična kacigarka (Hr), Domac, R., 19944, obični šupljozub (Hr), Domac, R., 19944, žutopjegava srba (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.