Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Genista tinctoria L.

Order: Fabales Bromhead

Family: Fabaceae (leptirnice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Genista (žutilovka (Hr), Nikolić, T., 201912707, kozjica (Hr), Šulek, B., 18791256, žutica (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, žutilica (Hr), Hirc, D., 1912673, žutilovka (Hr), Domac, R., 19944, Ginster (De), Anonymus, 19847744, broom (En), Anonymus, 19847744, greenwood (En), Anonymus, 19847744, genět (Fr), Anonymus, 19847744)

Place of publishing: Sp. Pl. 710 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Genista anxantica Ten., sinonim (s), Fl. Napol. 1: 41. 1811 , Genista borysthenica Kotov, sinonim (s), J. Bot. Acad. Sci. Ukraine 1(2): 275. 1940. , Genista campestris Janka, sinonim (s), Linnaea 30: 562. 1859. , Genista donetzica Kotov, sinonim (s), J. Bot. Acad. Sci. Ukraine 1(2): 276. 1940. , Genista elata Wender., sinonim (s), Wender., Index Sem. Hort. Marburg. 1840. 1840. , Genista elatior W. D. J. Koch, sinonim (s), W. D. J. Koch, Syn. Fl. Germ. Helv., ed. 2. 1843. , Genista humilis Ten., sinonim (s), Ten. in Encycl. Suppl. 2. 1812. , Genista hungarica A. Kern., sinonim (s), A. Kern. in Oesterr. Bot. Z. 13. 1863. , Genista lasiocarpa Spach, sinonim (s), Annales des Sciences Naturelles; Botanique, sér. 3 3: 135. 1845. , Genista mantica Pollini, sinonim (s), Cat. Piante Orto Veron. 18. 1814. , Genista mayeri Janka, sinonim (s), Oesterreichische Botanische Zeitschrift 9: 41. 1859. , Genista ovata Waldst. et Kit., sinonim (s), Pl. Rar. Hung. 1: 86 (1801) , Genista patula M. Bieb., sinonim (s), M. Bieb., Fl. Taur.-Caucas. 2. 1808. , Genista perreymondii Loisel., sinonim (s), Loisel., Fl. Gall., ed. 2, 2. 1828. , Genista ptilophylla Spach, sinonim (s), Spach in Ann. Sci. Nat., Bot., ser. 3, 3. 1845. , Genista pubescens O. Lang., sinonim (s), Syll. Pl. Nov. 1: 181. 1824 , Genista rupestris Schur, sinonim (s), Schur, Enum. Pl. Transsilv. 1866. , Genista sibirica L., sinonim (s), L., Mant. Pl. Alt. 2. 1771. , Genista tanaitica P. A. Smirn., sinonim (s), P. A. Smirn. in Bjull. Moskovsk. Obšč. Isp. Prir., Otd. Biol. 49. 1940. , Genista tenuifolia Loisel., sinonim (s), Loisel., Not. Fl. France. 1810. , Genista tinctoria f. latifolia A. i G., sinonim (s) , Genista tinctoria ssp. elatior (Koch) Simonk., sinonim (s) , Genista tinctoria ssp. ovata (Waldst. et Kit.) Arcang., sinonim (s), Comp. Fl. Ital.: 151 (1882) , Genista tinctoria var. elata A. i G., sinonim (s) , Genista tinctoria var. latifolia A. i G., sinonim (s) , Genista virgata Willd., sinonim (s), Willd., Berlin. Baumz. 1811. , Genistoides elata Moench, nomen illegitimum (n. illeg.), Moench, Methodus. 1794. , Genistoides tinctoria Moench, sinonim (s), Methodus 133. 1794.

Common names: bojadisarska žutilovka (Hr), Nikolić, T., 201912707, bojadisarska žutilovka (Hr), Domac, R., 19944, mohunjica (Hr), Visiani, R., 18521686, trojački cvet (Hr), Šulek, B., 18791256, varst (Hr), Šulek, B., 18791256, zanovet (Hr), Visiani, R., 18521686, žutica bojadisarka (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, žutica jajolika (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, žutica obična (Hr), Šimić, F., 19807722, žutilovka (Hr), Pahlow, M., 19897748

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.