Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Gentiana pneumonanthe L.

Order: Gentianales Juss. ex Bercht. et J. Presl

Family: Gentianaceae (sirištare (Hr), Horvatić, S., 19541819, vladisaonice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, vladisnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Gentiana (srčanik (Hr), Nikolić, T., 201912707, čvić (Hr), Šulek, B., 18791256, korenak gorki (Hr), Šulek, B., 18791256, sirištara (Hr), Domac, R., 19944, srčanik (Hr), Domac, R., 19944, vladisavka (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Place of publishing: Sp. Pl. 228 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Gentiana nopcsae Jáv., sinonim (s), Jáv. in Bot. Közlem. 19. 1921. , Gentiana pneumonanthe ssp. depressa (Boiss.) Malag., sinonim (s), : 943. 1979 , Pneumonanthe vulgaris F. W. Schmidt, sinonim (s), F. W. Schmidt in Arch. Bot. (Leipzig) 1(1). 1796.

Common names: plućni srčanik (Hr), Nikolić, T., 201912707, plućna sirištara (Hr), Domac, R., 19944, plućni srčanik (Hr), Domac, R., 19944, uzvrnuta vladisavka (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, vladisavka plućnikovka (Hr), Šugar, I., 19941985, moevirski sviše (Sn), Trpin, D.; Vreš, B., 19957404

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.