Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Gentiana verna L.

Order: Gentianales Juss. ex Bercht. et J. Presl

Family: Gentianaceae (sirištare (Hr), Horvatić, S., 19541819, vladisaonice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, vladisnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Gentiana (srčanik (Hr), Nikolić, T., 201912707, čvić (Hr), Šulek, B., 18791256, korenak gorki (Hr), Šulek, B., 18791256, sirištara (Hr), Domac, R., 19944, srčanik (Hr), Domac, R., 19944, vladisavka (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Place of publishing: Sp. Pl. 228 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Calathiana verna (L.) Holub, sinonim (s), Holub in Folia Geobot. Phytotax. Bohemoslov. 8. 1973. , Gentiana aestiva (F. W. Schmidt) Schult., sinonim (s), Schult. in Roem. & Schult., Syst. Veg., ed. nov. (15), 6. 1820. , Gentiana angulosa M. Bieb., sinonim (s), M. Bieb., Fl. Taur.-Cauc. 1. 1808. , Gentiana elongata Haenke, sinonim (s), Haenke in Collecteana 2. 1788. , Gentiana verna L. var. elongata (Haenke) Rouy, sinonim (s) , Gentiana verna ssp. aestiva (Roem. et Schult.) Arcang., sinonim (s) , Gentiana verna ssp. alata (Griseb.) Lemke, sinonim (s) , Gentiana verna ssp. verna, sinonim (s) , Gentiana verna var. alata Griseb., sinonim (s), Genera Spec. Gentianearum: 268 (1839) , Hippion vernum (L.) F. W. Schmidt, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 1(1): 10 (1796)

Common names: proljetni srčanik (Hr), Nikolić, T., 201912707, kaluđerak (Hr), Lakušić, R., 19826043, proljećni encijan (Hr), Lakušić, R., 19826043, proljetna sirištara (Hr), Domac, R., 19944, proljetni srčanik (Hr), Domac, R., 19944, sitnolistna vladisavka (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.