Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Heracleum sphondylium L.

Order: Apiales Nakai

Family: Apiaceae (štitarke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Heracleum (šapika (Hr), Nikolić, T., 201912707, popanak (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, šapika (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 249 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Heracleum elegans Murr., inclusive (incl.) , Heracleum sphondylium agg., sinonim (s) , Heracleum sphondylium L. var. elegans (Crantz) C.C.Gmel., sinonim (s), Fl. Bad. 1: 659. 1805 [Apr-May 1805] (as var. "Heracleum elegans") , Pastinaca sphondylium (L.) Calest., sinonim (s), Webbia 1: 244 (1905) , Sphondylium branca Scop., sinonim (s), Fl. Carniol., ed. 2, 1: 204 (1771) , Sphondylium proteiforme Crantz, sinonim (s), Stirp. Austr. Fasc. 3: 11 (1767)

Common names: livadna šapika (Hr), Nikolić, T., 201912707, brst divji (Hr), Šulek, B., 18791256, dežen (Hr), Šulek, B., 18791256, dlan medvjeđi (Hr), Šulek, B., 18791256, livadna šapika (Hr), Domac, R., 19944, mečja šapa (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, obična šapika (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, paponjak (Hr), Šulek, B., 18791256, petrusinika planinska (Hr), Šulek, B., 18791256, popanak medvedji dlan (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, rodakvica (Hr), Šulek, B., 18791256, stopa medvidja (Hr), Šulek, B., 18791256, stopa medvidnja (Hr), Šulek, B., 18791256, stopa medvinja (Hr), Šulek, B., 18791256, stopa medvjedja (Hr), Šulek, B., 18791256, stopa medvjednja (Hr), Šulek, B., 18791256, stopa medvjeska (Hr), Šulek, B., 18791256, stupa medinja (Hr), Šulek, B., 18791256, stupa medvidja (Hr), Šulek, B., 18791256, stupa medvidnja (Hr), Šulek, B., 18791256, stupa medvjednja (Hr), Šulek, B., 18791256, šapa vučja (Hr), Šulek, B., 18791256, šapika (Hr), Pahlow, M., 19897748, vučja peta (Hr), Šulek, B., 18791256, cow parsnip (En), Lemoine, E.; Izrael, F. F., 20027733

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.