Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Plantago lanceolata L.

Order: Lamiales Bromhead

Family: Plantaginaceae (terputnice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, terputnjače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, trpuci (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Plantago (trputac (Hr), Nikolić, T., 201912707, babika (Hr), Šulek, B., 18791256, bokavac (Hr), Šulek, B., 18791256, bokva (Hr), Šulek, B., 18791256, bokvica (Hr), Horvatić, S., 19541819, bukovac (Hr), Šulek, B., 18791256, janjeći jezik (Hr), Šulek, B., 18791256, krputec (Hr), Šulek, B., 18791256, kukčeva trava (Hr), Šulek, B., 18791256, lepušić ženski (Hr), Šulek, B., 18791256, poputnik (Hr), Šulek, B., 18791256, tariput (Hr), Šulek, B., 18791256, tkanica (Hr), Šulek, B., 18791256, trpuc (Hr), Šulek, B., 18791256, trputac (Hr), Domac, R., 19944, trputec (Hr), Šulek, B., 18791256)

Place of publishing: Sp. Pl. 113 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Plantago altissima sensu, sinonim (s) , Plantago capitata Ten., sinonim (s), Ten., Fl. Napol. 1. 1811. , Plantago criophora Hoffmanns. et Link, sinonim (s) , Plantago decumbens Rchb. non Forssk., sinonim (s) , Plantago dubia L., sinonim (s), L., Fl. Suec., ed. 2. 1755. , Plantago glareosa A. Kern., sinonim (s), A. Kern. in Menyh., Kal. Vid. Növén. 1877. , Plantago hungarica Waldst. et Kit., sinonim (s) , Plantago lanceolata ssp. communis (Schltdl.) Pott. Alap. comb. inval., sinonim (s) , Plantago lanceolata ssp. lanceolata, sinonim (s) , Plantago lanceolata ssp. lanuginosa Arcang., sinonim (s) , Plantago lanceolata ssp. sphaerostachya (Wimm. et Grab.) Hayek, sinonim (s), Fl. Steierm. 2: 672 (1912) , Plantago lanceolata var. capitellata W. D. J. Koch, sinonim (s), Syn. Fl. Germ. Helv., ed. 2: 686 (1844) , Plantago lanceolata var. dubia Wahlenb., sinonim (s), Fl. Suec.: 96 (1824) , Plantago lanceolata var. lanceolata, sinonim (s) , Plantago lanceolata var. lanuginosa Mert. et W. D. J. Koch, sinonim (s), Röhl., Deutschl. Fl. 1: 803 (1823) , Plantago lanceolata var. minor Schltdl., sinonim (s), Fl. Berol. 1: 109 (1823) , Plantago lanceolata var. pumila W. D. J. Koch, sinonim (s), Syn. Fl. Germ. Helv.: 597 (1837) , Plantago lanceolata var. sphaerostachya Mert. et W. D. J. Koch, sinonim (s), Röhl., Deutschl. Fl. 1: 803 (1823) , Plantago mediterranea Strobl., sinonim (s) , Plantago sphaerostachya (Mert. et W. D. J. Koch) Kern., sinonim (s), (1886) non P. sphaerostachys Hegetschw. , Plantago sphaerostachya Hegetschw., sinonim (s), Hegetschw., Fl. Schweiz. 1838.

Common names: uskolisni trputac (Hr), Nikolić, T., 201912707, bodkasti trputec (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, bokva duga (Hr), Šulek, B., 18791256, bokvica (Hr), Pahlow, M., 19897748, bukvica (Hr), 18471006, glavor (Hr), Šulek, B., 18791256, konjsko rebro (Hr), Šulek, B., 18791256, krepotec (Hr), Šulek, B., 18791256, mala bokvica (Hr), 18471006, Marina bokvica (Hr), Šulek, B., 18791256, marinja bokva (Hr), Šulek, B., 18791256, muška bokvica (Hr), Pahlow, M., 19897748, suličasti trputac (Hr), Domac, R., 19944, treputac (Hr), Šulek, B., 18791256, triputac (Hr), Šulek, B., 18791256, troputac (Hr), Šulek, B., 18791256, trputac dugi (Hr), Šulek, B., 18791256, uskolisni trputac (Hr), Šimić, F., 19807722, ženska bokvica (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, žilovlak (Hr), Šulek, B., 18791256, Spitzwegerich (De), Anonymus, 19847744, English plantain (En), Anonymus, 19847744, ribwort plantain (En), Anonymus, 19847744, plantain (Fr), Anonymus, 19847744

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.