Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium schoenoprasum L. ssp. schoenoprasum

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 301 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium acutum Spreng., sinonim (s), Pl. Min. Cogn. Pug. 1. 1813. , Allium alpinum (DC.) Hegetschw., sinonim (s), Suter, Fl. Helv., ed. 2, 2: 445 (1822) , Allium broteroi Kunth, sinonim (s), Enum. Pl. 4. 1843. , Allium buhseanum Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium carneum Schult. & Schult. f., nomen illegitimum (n. illeg.), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium coloratum Dulac, nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Hautes-Pyrénées. 1867. , Allium foliosum Clairv. ex DC., sinonim (s), Liliac. 4. 1808. , Allium glaucum DC., sinonim (s), Liliac. 4. 1808. , Allium glaucum Ledeb., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Ross. 4. 1852. , Allium gredense Rivas Mateos, sinonim (s) , Allium lusitanicum Link ex Regel, nomen invalidum (nom. inval.), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium montanum Schrank, sinonim (s), Naturhist. Briefe Oestreich 2. 1785. , Allium palustre Chaix, sinonim (s), Villars, Hist. Pl. Dauphiné 1. 1786. , Allium palustre Pourr. ex Lag., nomen illegitimum (n. illeg.), Elench. Pl. 1816. , Allium palustre Salisb., nomen illegitimum (n. illeg.), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Allium punctulatum Schltdl., sinonim (s), Linnaea 19. 1846. , Allium raddeanum Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium reflexum F. Dietr., sinonim (s), Vollst. Lex. Gärtn., ed. 2, 1. 1824. , Allium riparium Opiz,, sinonim (s) , Allium roseum Krock., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Siles 1. 1787. , Allium schoenoprasum f. albiflorum J. Rousseau, sinonim (s), Canad. J. Res., Sect. C, Bot. Sci. 28. 1950. , Allium schoenoprasum f. purpuratum Konta, sinonim (s), Bull. Natl. Sci. Mus. Tokyo, B 31. 2005. , Allium schoenoprasum ssp. alpinum (DC.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 741. 1882 , Allium schoenoprasum ssp. euschoenoprasum Syme, nomen invalidum (nom. inval.), Smith, Engl. Bot., ed. 3, 9: 315. 1869 , Allium schoenoprasum ssp. orosiae J. M. Monts., sinonim (s), Bull. Soc. Échange Pl. Vasc. Eur. Occid. Bassin Médit. 19: 110. 1984 , Allium schoenoprasum ssp. pumilum (Bunge) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 203. 1890 , Allium schoenoprasum ssp. sibiricum (L.) Syme, sinonim (s), Smith, Engl. Bot., ed. 3, 9: 216. 1869 , Allium schoenoprasum var. albidum Regel, sinonim (s), Index Seminum (LE) 1866. 1868. , Allium schoenoprasum var. brevispathum Regel, sinonim (s), Index Seminum (LE) 1866: 26. 1868 , Allium schoenoprasum var. broteroi (Kunth) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium schoenoprasum var. buhseanum (Regel) Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5. 1882. , Allium schoenoprasum var. caespitans Ohwi, sinonim (s), Fl. Jap., ed. rev. 1965. , Allium schoenoprasum var. idzuense (H. Hara) H. Hara, sinonim (s), J. Jap. Bot. 55. 1980. , Allium schoenoprasum var. laurentianum Fernald, sinonim (s), Rhodora 28. 1926. , Allium schoenoprasum var. lusitanicum Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium scorodoprasum var. alvarense Hyl., sinonim (s), Uppsala Univ. Årsskr. 1945(7). 1945. , Allium sibiricum L., sinonim (s), Mant. Pl. 2. 1771. , Allium sibiricum unranked schoenoprasoides Fr., sinonim (s), Exsicc. (Herb. Norm. Suec.) 7: 70. 1840 , Allium tenuifolium Pohl, nomen illegitimum (n. illeg.), Tent. Fl. Bohem. 2. 1814. , Allium tenuifolium Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton. 1796. , Allium ubinicum Kotukhov, sinonim (s), Turczaninowia 6. 2003. , Allium udinicum Antzupova, sinonim (s) , Cepa tenuifolia (Salisb.) Gray, sinonim (s), Nat. Arr. Brit. Pl. 2. 1821. , Schoenissa rosea Salisb., nomen invalidum (nom. inval.), Gen. Pl. 1866.

Common names: sibirski luk (Hr), Domac, R., 19944

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Search data for this taxon in other sources.